Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΙΣ 30-1-2024

ΕΙΚΟΝΑ 1

Την ονομασία Τρεις Ιεράρχες έχουν τρεις άγιοι και Θεολόγοι της  Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστεως, προστάτες των γραμμάτων και των  μαθητών, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος  ο Ναζιανζηνός ή Θεολόγος, την μνήμη των οποίων γιορτάζουμε κάθε χρόνο  στις 30 Ιανουαρίου.

Σας ενημερώνουμε πως στις 30-1-2024, την ημέρα του εορτασμού των Τριών  Ιεραρχών, όλοι οι μαθητές του τμήματος ΣΤ1 μαζί με τη σημαία και τους παραστάτες θα μεταβούν για εκκλησιασμό στην εκκλησία των Τεσσεράκοντα  Μαρτύρων για να τιμήσουν τους Τρεις Ιεράρχες. Αφιέρωμα για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα θα γίνει σε κάθε τάξη.

Τα μαθήματα θα διεξαχθούν κανονικά. Θα λειτουργήσει η Πρωινή Ζώνη και το  Ολοήμερο ως τις 16.00 μ.μ.
Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στην εγκύκλιο.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Γούτου Ελένη