ΙΣΤΟΡΙΚΟ

Ακολουθεί ένα απόσπασμα εργασίας μαθητών της Στ’ τάξης της σχολικής χρονιάς 2008-2009, σχετικό με την ιστορία του σχολείου από συνέντευξη που παραχωρήθηκε από  τον τότε Διευθυντή του Σχολείου μας κ. Γεώργιο Λιάβα:

-Καλημέρα σας, κύριε Διευθυντή.
-Καλώς τα παιδιά.
-Είμαστε από το ΣΤ2 κι ετοιμάζουμε ένα περιοδικό.  Θα θέλαμε να σας κάνουμε μερικές ερωτήσεις.
-Ευχαρίστως, σας ακούω.
-Πόσα χρόνια εργάζεστε ως εκπαιδευτικός και πόσα ως Διευθυντής του 15ου;
-Εργάζομαι εδώ και 32 χρόνια.  Διευθυντής του 15ου είμαι από το 1999.
-Πότε ιδρύθηκε το 15ο;
-Ιδρύθηκε το 1999.
-Στο σημερινό κτίριο μήπως παλαιότερα στεγάζονταν κάτι άλλο;  Δε μας φαίνεται και τόσο καινούριο.
-Παλαιότερα στεγάζονταν το 2ο Γενικό Λύκειο Ευόσμου.
-Πόσοι Διευθυντές έχουν περάσει από το σχολείο;
-Από την ίδρυσή του και μέχρι σήμερα, είμαι ο μόνος διευθυντής.
-Όταν πρωτοάρχισε να λειτουργεί, πόσα τμήματα είχε και πόσα έχει τώρα;
-Το 1999 ξεκίνησε με 8 τμήματα.  Με την πάροδο του χρόνου έγιναν 15.  Στη συνέχεια έδωσε 3 κι έτσι δημιουργήθηκε το 22ο.  Αυτή τη στιγμή έχει 14 τμήματα.
-Με πόσους μαθητές ξεκίνησε η λειτουργία του και πόσους έχει τώρα;
-Ξεκίνησε με 162 μαθητές και σήμερα έχει 351.
-Τον πρώτο χρόνο πόσους εκπαιδευτικούς είχε και πόσους έχει φέτος;
-Όταν πρωτολειτούργησε εργάζονταν ο Διευθυντής και 10 εκπαιδευτικοί και τώρα έχουν γίνει 31.
-Πώς κρίνετε τους χώρους διδασκαλίας;
-Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας του 15ου είναι αρκετά καλές και ευρύχωρες, εκτός από δυο που είναι μικρές.
-Τα εποπτικά μέσα διδασκαλίας που διαθέτει το σχολείο θεωρείτε ότι είναι αρκετά ή ανεπαρκή;
-Γίνονται πολλές προσπάθειες ώστε να αγοραστούν περισσότερα για να καλύπτουμε τις ανάγκες όλων των τάξεων.
-Οι δάσκαλοι του σχολείου έχουν πάρει μέρος σε επιμορφωτικά σεμινάρια σχετικά με τις τεχνολογίες της πληροφορικής;
-Σχεδόν όλοι έχουν παρακολουθήσει, αλλά δυστυχώς στο σχολείο μας δεν υπάρχει αίθουσα πληροφορικής.
-Μήπως υπάρχει υπολογιστής σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας;
-Όχι σε όλες τις αίθουσες, μόνο στις μεγάλες τάξεις.
-Από πότε λειτουργεί ο θεσμός του ολοήμερου σχολείου;
-Το Ολοήμερο λειτουργεί από το 2001, από τότε που πρωτοεφαρμόστηκε σε όλη την Ελλάδα.
-Πιστεύετε ότι υπάρχουν οι κατάλληλοι χώροι για να λειτουργήσει σωστά;
-Δυστυχώς όχι.
-Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα που αντιμετωπίσατε όλα αυτά τα χρόνια που υπηρετείτε στο 15ο;
-Προβλήματα υπήρξαν πολλά αλλά πιστεύω ότι αρκετά από αυτά έχουν αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά.  Πρώτο πρόβλημα θεωρώ το υπερβολικά μεγάλο μαθητικό δυναμικό.  Σαν δεύτερο θα αναφέρω τα πολυπληθή τμήματα.  Τρίτο, η έλλειψη αιθουσών διδασκαλίας και οι δυσκολίες και εντάσεις που δημιουργούνται για την εύρεσή τους.
-Ποιο θεωρείτε σαν το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή;
-Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιο πολύ μεγάλο πρόβλημα.  Με τη νέα χρονιά όμως θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα έλλειψης αιθουσών γιατί ο αριθμός των μαθητών συνεχώς αυξάνεται.
-Σας ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σας.
-Κι εγώ σας ευχαριστώ.  Να είστε καλά.”
Αιμίλιος Τάσιος   ΣΤ2

Η ΣΤ΄ τάξη, της σχολικής χρονιάς 2008-2009, άνοιξε πανιά για το Γυμνάσιο, το 15ο Δημοτικό όμως συνέχισε την πλεύση του χωρίς αυτούς αλλά με τους υπόλοιπους και με καινούριους, κάθε χρονιά, μαθητές.  Ο κ. Γεώργιος Λιάβας παρέμεινε Διευθυντής μέχρι το Φθινόπωρο του 2010, οπότε και συνταξιοδοτήθηκε.

Τη διεύθυνση του Σχολείου, για τη σχολική χρονιά 2010-2011 ανέλαβε ο πατέρας Σωφρόνιος Σμαραγδάκης, ο οποίος αφού πρόσθεσε τη δική του πινελιά, το καλοκαίρι του 2011 συνταξιοδοτήθηκε.

Έτσι λοιπόν, με το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς 2011-2012,έγινε Διευθυντής του 15ου ο κ. Χρήστος Παπαδόπουλος, ο οποίος παρέμεινε μέχρι το 2015.  Εκείνη τη χρονιά το 12/θέσιο 15ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου είχε 14 τμήματα, 353 μαθητές,  και 30 εκπαιδευτικούς.

Στο 15ο από το 2001 υπάρχει θέση υποδιευθυντή.  Τη θέση αυτή ανέλαβε και υπηρετεί από τότε η κ. Ντίνα Βλάχου.

Τις επόμενες δύο χρονιές, 2015-2016 και 2016-2017, ως Διευθυντής υπηρέτησε ο κ. Γεώργιος Τσαλής .

Από τον Σεπτέμβριο του 2017, χρέη Διευθυντή ανέλαβε ο κ. Αλέξης Ζυγούρης.

Κατά τη σχολική χρονιά 2018-2019 δημιουργήθηκε και β΄θέση υποδιευθυντή/τριας στην οποία τοποθετήθηκε η κ. Λία Λιάμπα.

Ξεκινώντας η καινούρια σχολική χρονιά 2019-2020, το 15ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου έχει 14 τμήματα, 300 μαθητές/τριες και υπηρετούν 27 εκπαιδευτικοί, 1 Σχολική Νοσηλεύτρια και 1 ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό.

Πεποίθηση όλου του Διδακτικού Προσωπικού είναι ότι μια θετική διάθεση

για συνεργασία Μαθητών, Γονέων και Δασκάλων

μπορεί να προσφέρει και πολλά και  ουσιαστικά και σημαντικά.