Ανακύκλωση Μπαταριών στο Σχολείο μας!

48895aae d44e 4f76 b64a 8c516cf5110e

Για άλλη μια χρονιά το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα συλλογής και ανακύκλωσης φορητών μπαταριών που οργανώνει η εταιρεία ΑΦΗΣ προκειμένου να επιτευχθούν οι εθνικοί στόχοι, όπως προβλέπεται από την Ευρωπαϊκή και Ελληνική Νομοθεσία. Σε αυτό το πλαίσιο, διαθέτοντας έναν 10λιτρο κάδο απόθεσης μπαταριών απευθύναμε κάλεσμα στην αρχή της σχολικής χρονιάς προς τις οικογένειες των μαθητών/τριών μας να μας στηρίξουν σε αυτή την προσπάθεια. Ενημερώσαμε παιδιά και γονείς για τα οφέλη της ανακύκλωσης μπαταριών αλλά και για τους κινδύνους που εμπεριέχει η απόρριψη μπαταριών στη φύση και ευρύτερα στο περιβάλλον. Με προσπάθεια από όλους μας και νοιάξιμο για το περιβάλλον καταφέραμε να γεμίσουμε τον κάδο.

Το φορτηγάκι της ΑΦΗΣ ήρθε τη Δευτέρα 3 Ιουνίου 2024 και συνέλεξε τις μπαταρίες μας.

Παιδιά και γονείς σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας!!!