Δράση Ανακύκλωσης

Green City 3

Αγαπητοί γονείς,

με μεγάλη χαρά σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 θα επισκεφθεί τη σχολική μας μονάδα το φορτηγάκι της δράσης THE GREEN CITY.

Θα γίνει ενημέρωση με διαδραστικές ερωτοαπαντήσεις στα παιδιά για την ανακύκλωση και τη σημαντικότητα της.  Η παρουσίαση διαρκεί περίπου 15-20 λεπτά. Κατά τη διάρκεια της δράσης το φορτηγάκι θα βρίσκεται έξω από την πόρτα του σχολείου έτσι ώστε οι μικροί πολίτες να βλέπουν ζωντανά όλες τις λεπτομέρειες και τις διαδικασίες όσων περιγράφονται στην παρουσίαση. Προγραμματίζεται να γίνει ενημέρωση /ευαισθητοποίηση τονίζοντας τα οφέλη αλλά και τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν τα διαχωρισμένα υλικά 8 κατηγοριών (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη καθώς και Ρούχα/Υφάσματα)
Τα παιδιά μετά το τέλος της ενημέρωσης θα προσκομίσουν τα ανακυκλώσιμα τους στο όχημα.

Για να μπορέσουν οι μαθητές/τριες να συμμετάσχουν βιωματικά στη δράση θα πρέπει την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024 να φέρουν σε μία τσάντα πολλαπλών χρήσεων είτε κάποιο/α από τα παρακάτω αντικείμενα είτε όλα:

•        1 πλαστικό αντικείμενο
•        1 μεταλλικό αντικείμενο
•        1 αλουμινένιο αντικείμενο
•        1 γυάλινο αντικείμενο
•        Χαρτί / χαρτόνι / εφημερίδες
•        Υφάσματα / ρούχα
•        Μικρή χαλασμένη ηλεκτρική συσκευή

Μπορείτε λοιπόν σιγά σιγά να ξεκινήσετε να συλλέγετε στο σπίτι σας αντικείμενα που μπορούν να ανακυκλωθούν.

Σας παρακαλούμε θερμά τα αντικείμενα (πλαστικό/μέταλλο/γυαλί) να είναι καθαρά/πλυμένα προκειμένου να μην μυρίσουν μέχρι να γίνει η δράση.

ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΡΑΣΗ THE GREEN CITY εδώ: https://www.thegreencity.gr/el/recycle-guide