Δανειστική Βιβλιοθήκη

δανειστική βιβλιοθήκη

Κάθε Παρσκευή οι μαθητές μας δανείζονται ένα βιβλίο από το νηπιαγωγείο. Το διαβάζουν στο σπίτι με τους γονείς και συζητούν εντυπώσεις ευχάριστες ή δυσάρεστες που τους δημιούργησε το βιβλίο αυτό. Ολοκληρώνουν τη δραστηριότητα ζωγραφίζοντας στο φύλλο εργασίας που περιλαμβάνεται,  με τη βοήθεια της φαντασίας τους μία εικόνα που τους έμεινε από αυτήν την ιστορία. Επιπρόσθετα, αν θέλουν και μπορούν συμπληρώνουν τα στοιχεία τους, το όνομά τους ή τον τίτλο του βιβλίου. Την Δευτέρα το βιβλίο μαζί με το φύλλο εργασίας επιστρέφει στο νηπιαγωγείο. Εκεί όποιο παιδί επιθυμεί μπορεί να μας αναδιηγηθεί  το παραμύθι που διάβασε και να σχολιάσει τις εντυπώσεις του από αυτό. Όλα τα παιδιά παρουσιάζουν στην ομάδα τα φύλλα εργασίας από το βιβλίο του Σαββατοκύριακου.

Η δανειστική βιβλιοθήκη λειτουργεί αντισταθμιστικά και αποτελεί μία  ιδιαίτερα ωφέλιμη και ευχάριστη συνήθεια. Φέρνει σε επαφή το παιδί με τον κόσμο του βιβλίου και τον πλούτο που μπορεί να αντλήσει από αυτό. Καλλιεργεί τη φιλαναγνωσία, ειδικά σήμερα που τα παιδιά από πολύ μικρή ηλικία βάλλονται από τα ηλεκτρονικά μέσα.