ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ- ΟΛΟΗΜΕΡΟ

ΟΡΙΑ 14ου Δ.Σ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς,
Όπως φαίνεται, δυστυχώς τα σχολεία θα παραμείνουν για αρκετό χρόνο ακόμη κλειστά. Επειδή οι ώρες που θα περάσουν τα παιδιά μας στο σπίτι είναι πολλές, ας φροντίσουμε να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ευχάριστες και δημιουργικές. Είναι ίσως μια ευκαιρία να μιλήσουμε και να παίξουμε περισσότερο με τα παιδιά μας, να ασχοληθούμε με κατασκευές, να περπατήσουμε, να κάνουμε μαζί τους απλές δουλειές του σπιτιού.
Οι προτάσεις και οι ιδέες στο διαδίκτυο είναι πολλές. Από τη δική μας πλευρά προτείνουμε:

* Ενδιαφέρον και εγκεκριμένο εκπαιδευτικό υλικό, ώστε να μην απομακρυνθούν τελείως τα παιδιά από την εκπαιδευτική διαδικασία
Online Εκπαιδευτικό Λογισμικό Α’Βάθμιας & Β’Βάθμιας Εκπαίδευσης
*Ανάγνωση αλλά και ακρόαση βιβλίων
Μικρός Αναγνώστης
Ηλεκτρονικό Αναγνωστήριο | Ηλεκτρονικά Βιβλία
*Online πειήγηση σε μουσεία όλου του κόσμου
Google Arts & Culture
Ευχόμαστε υγεία και υπομονή και να βρεθούμε σύντομα ξανά όλοι  μαζί.

Οι εκπαιδευτικοί του 14ου Δημοτικού Σχολείου Χαλανδρίου

Αγαπητοί γονείς,
Από τη φετινή σχολική χρονιά το σχολείο μας εντάχθηκε στο Σύστημα Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, θεσμός που προβλέπει διάφορες δράσεις προκειμένου να αναπτυχθεί η φιλαναγνωσία των μαθητών.
Σε αυτό το πλαίσιο, ως πρώτο βήμα, αναμορφώσαμε τον χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας με σκοπό να γίνει πιο λειτουργικός και φιλικός για τους μαθητές μας. Παράλληλα καταγράψαμε και ταξινομήσαμε τα ήδη υπάρχοντα βιβλία έτσι ώστε να είναι εύκολη η επιλογή από τους μαθητές ανάλογα με την ηλικία και τα ενδιαφέροντά τους.
Ήδη από την τρέχουσα εβδομάδα οι μαθητές μας έχουν αρχίσει να επισκέπτονται τον χώρο, να ενημερώνονται για τον κανονισμό λειτουργίας της βιβλιοθήκης και να δανείζονται βιβλία από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς κ. Μαυρομουστάκου Έλενα και κ. Παπαναγιώτου Μαρία.
Από εσάς θα θέλαμε να μας βοηθήσετε υπενθυμίζοντας στα παιδιά σας αφενός τους όρους καλής χρήσης των δανεισμένων βιβλίων και αφετέρου την ανάγκη επιστροφής των βιβλίων στον προβλεπόμενο χρόνο.
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που στέκεται πάντα αρωγός σε όλες μας τις δράσεις καθώς και τον κ. Χρήστο Σαχίνι που μας βοήθησε καθοριστικά στη διαμόρφωση του χώρου.
Ώρες λειτουργίας της Βιβλιοθήκης για δανεισμό:
Δευτέρα: 11:30 – 12:25
Τρίτη: 10:50 – 11:45
Τετάρτη: 11:45 – 12:25
Πέμπτη: 10:50 – 11:45
Παρασκευή: 9:40 – 10:40

Για τον κανονισμό της Βιβλιοθήκης πατήστε εδώ!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΑΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ 2019-2020

Αγαπητοί γονείς και παιδιά,
Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για το νέο σχολικό έτος 2019-2020 θα γίνει την Τετάρτη 11-9-2019 στις 9:00 το πρωί.
Οι μαθητές θα αποχωρήσουν αμέσως μετά με τους κηδεμόνες τους.
Οι γονείς της Α΄ τάξης μετά τον Αγιασμό θα ενημερωθούν από τις δασκάλες των αντίστοιχων τμημάτων.
Με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων οι δάσκαλοι των τμημάτων ορίστηκαν ως εξής:

ΑΛΕΞΑΚΗ ΜΑΡΙΑ-ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΑ Α1
ΜΑΥΡΟΜΟΥΣΤΑΚΟΥ ΕΛΕΝΗ Α2
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ Β1
ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ Β2
ΤΟΜΠΟΥΛΙΔΗ ΕΥΔΟΞΙΑ Γ1
ΡΟΥΣΣΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΙΔΩ Γ2
ΜΑΝΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ Δ1
ΜΑΤΣΙΚΑ ΑΣΗΜΙΝΑ Δ2
ΣΒΟΛΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ Ε1
ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ ΣΜΑΡΑΓΔΑ Ε2
ΣΤΑΜΕΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤ1
ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΤ2
ΝΤΟΥΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική χρονιά!

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Για την ανακοίνωση πατήστε εδώ!
Για τα όρια του Σχολείου μας, πατήστε εδώ!

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Κανονισμός λειτουργίας του Σχολείου.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ 2018 – 2019

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι για το τρέχον σχολικό έτος στο γραφείο Ψυχικής Υγείας παιδιού, εφήβου και οικογένειας του Τμήματος Προληπτικής Ιατρικής της Διεύθυνσης Κοινωνικής Μέριμνας του Δήμου Χαλανδρίου, Αισχύλου 28, θα παρέχονται δωρεάν υπηρεσίες από πτυχιούχο Λογοθεραπεύτρια σε παιδιά προσχολικής , σχολικής ηλικίας και εφήβους, κατοίκους Χαλανδρίου.

Τηλ. για ραντεβού 210-6894444 και ώρες 8.00πμ-16.00μμ

Επίσης σας υπενθυμίζουμε τις παροχές του Παιδιατρικού Ιατρείου του Δήμου Χαλανδρίου κάθε Τρίτη και Πέμπτη και ώρες 12:30-15:30.
Η ιατρός εξετάζει παιδιά ηλικίας μέχρι 16 ετών, χορηγεί βεβαιώσεις, συνταγογραφεί και διενεργεί εμβολιασμό μετά από πλήρη παιδιατρικό έλεγχο και λήψη ιστορικού.
Επίσης χορηγεί βεβαιώσεις και για γυμναστική.

Παλιότερα Άρθρα »

Κατηγορίες