Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Λαμίας
Τα Εκτάκια μας επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο της πόλης μας. Το Μουσείο μας εκθέτει λαογραφικό υλικό μεγάλης σπουδαιότητας που βοηθά τον επισκέπτη να αναπλάσει την εικόνα της παραγωγής των αγαθών και της καθημερινής ζωής, στην προβιομηχανική κοινωνία.
Οι μαθητές /τριες ξεναγήθηκαν από το ειδικευμένο προσωπικό του Λαογραφικού Μουσείου, αρχικά στον πρώτο όροφο όπου τους ενημέρωσε και τους βοήθησε να γνωρίσουν τα επαγγέλματα της ιστορικής περιόδου, πριν τη Βιομηχανική Επανάσταση, όπως ο γεωργός, ο κτηνοτρόφος, ο γανωματής, ο τσαγκάρης, ο πεταλωτής, ο αργυροχρυσοχόος κ. ά. Από τα επαγγέλματα αυτά, άλλα έχουν εξαλειφθεί σήμερα και άλλα διατηρούνται αλλά με τελείως διαφορετική μορφή, στα μέσα και τους τρόπους παραγωγής.
Στη συνέχεια ,στο δεύτερο όροφο, θαύμασαν και πληροφορήθηκαν για τα εκθέματα που παρουσιάζονται εκεί και φωτίζουν την καθημερινή ζωή, όπως οι ενδυμασίες διαφόρων περιοχών για τον άνδρα και τη γυναίκα, ο αργαλειός, η νυφική κρεββατοκάμαρα, η εστία, τα μαγειρικά σκεύη της παραδοσιακής οικίας και τα κοσμήματα κ.ά.
Ευχαριστούμε πολύ την κ.Μαντέ, η οποία μας ξανάγησε στο χώρο του μουσείου και με τον ιδιαίτερο τρόπο της κέρδισε το ενδιαφέρον των παιδιών, δίνοντάς τους την ευκαιρία να κάνουν μια όμορφη διαδρομή στο παρελθόν και τη λαϊκή μας παράδοση.
Εκδρομή στα Μετέωρα
Ο μικρός αριθμός τμημάτων δεν είναι απαγορευτικός στο να οργανωθεί μία μακρινή εκδρομή. Ακόμα καλύτερα, όταν αυτή η εκδρομή πραγματοποιείται σε συνεργασία με άλλα δύο σχολεία, το 24ο και 23ο Λαμίας με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων να συνεισφέρει οικονομικά.
Ξεκινήσαμε λοιπόν από τη Λαμία και σε δύο ώρες ήμασταν στην Καλαμπάκα, στο Κέντρο Ενημέρωσης Μετεώρων, όπου σε ένα πανέμορφο χώρο τόσο μέσα, όσο και έξω παρακολουθήσαμε μία 3D προβολή για το πώς δημιουργήθηκαν αυτοί οι τεράστιοι ογκόλιθοι.
Στη συνέχεια, ανηφορίσαμε μέχρι το μοναστήρι του Αγίου Στεφάνου, όπου οι μαθητές θαύμασαν την αρχιτεκτονική και την ιστορία του.
Τέλος, στην επιστροφή, δεν ήταν δυνατόν να μην μπούμε στην πόλη των Τρικάλων, να κατέβουμε στο Ληθαίο ποταμό και να βγούμε μία ομαδική φωτογραφία μπροστά στον Ασκληπιό.
Θεωρούμε ότι γυρίσαμε στη Λαμία με τη γλυκιά γεύση της κούρασης της εκδρομής.
Eπίσκεψη στη Χώρα, στο Πασχαλινό εργαστήρι
Λίγο ο καιρός, λίγο ο χρόνος που περνά γρήγορα, δεν έχουμε καταλάβει πότε φτάσαμε μία εβδομάδα πριν από το Πάσχα. Για αυτόν τον λόγο λοιπόν, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τη Χώρα και να παρακολουθήσουν τα παιδιά το Πασχαλινό εργαστήρι.
Μία δράση που ξυπνά αναμνήσεις σε εμάς τους πιο μεγάλους και κάνει τους πιο μικρούς πιο δημιουργικούς. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες: η κάθε ομάδα έπλασε και έψησε Λαζαράκια και στη συνέχεια, έβαψαν αυγά, τα τοποθέτησαν σε μία βάση από πλαστικό ποτήρι και λίγο άχυρο και τα πήραν σπίτι τους.
Φεστιβάλ παραδοσιακών χορών
Το 13ο Δημοτικό σχολείο συμμετείχε στο Φεστιβάλ παραδοσιακών χορών, με τις Ε΄και Στ΄τάξεις να μας εκπροσωπούν επάξια. Με την καθοδήγηση του γυμναστή μας Γεωργαντζά Κωνσταντίνο, χόρεψαν δύο χορούς από την Τήλο: την Ειρήνη και τις Καμάρες, και σε συνδυασμό με τις παραδοσιακές νησιώτικες φορεσιές έκαναν τη διαφορά, προσφέροντας ένα ξεχωριστό άρωμα στο φεστιβάλ.
Σας ευχαριστούμε όλους που ανανεώσατε την όρεξή μας να συνεχίσουμε ανάλογες δράσεις.
Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας
Η 4 Απριλίου έχει οριστεί ως Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας, ενώ αποτελεί και Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων. Σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν, προτείνονται κάποιες πρωτοβουλίες που μπορούν να αναλάβουν όλα τα σχολεία. Στο σχολείο μας, απευθύναμε πρόσκληση και μας έκανε την τιμή να τη δεχτεί η κτηνίατρος και Προϊσταμένη τμήματος Κτηνιατρικής Υπηρεσίας Περιφέρειας κ. Ελένη Κίττα, συνοδευόμενη από τη σκυλίτσα της.
Ως ειδικός επιστήμονας ανέλυσε τη σημασία της φιλοζωίας και έδωσε πολύτιμες συμβουλές αντιμετώπισης τόσο των κατοικίδιων, όσο και των αδέσποτων ζώων. Η χαρά και συμμετοχή των παιδιών στη συζήτηση απέδειξε ότι τέτοιες δράσεις είναι ιδιαίτερα αγαπητές στα παιδιά, προσφέροντας επιπρόσθετη αξία στα αποτελέσματα.
Γιορτή 25ης Μαρτίου
Ήρωες δεν υπάρχουν στις κινηματογραφικές ταινίες, αλλά στην καθημερινότητά μας. Άνθρωποι απλοί, που ξεχωρίζουν επειδή αποφασίζουν να υπερβούν τον εαυτό τους και την κοινωνία στην οποία ζουν, αφήνοντας το στίγμα τους στην ιστορία. Αυτούς τίμησαν στη σχολική μας γιορτή οι μαθητές της Στ΄ τάξης, προσπαθώντας να περάσουν στους υπόλοιπους συμμαθητές ιδανικά που οι πρόγονοί μας τα κουβάλησαν στην πλάτη τους, με αντίτιμο τη ζωή τους. Τίμησαν εκείνους τους ήρωες που φώναξαν “Ελευθερία ή Θάνατος”, που παρακίνησαν τους συμπατριώτες τους να “κάμουν σχολειά”, που αφύπνισαν τον κοιμώμενο Ελληνισμό και τους θύμισαν ότι είμαστε όλοι αδέρφια και μόνο αδερφωμένοι θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε την απελευθέρωση, την επιβίωση, την πρόοδο.
Ψηφιακές αποκριάτικες ευχές από την Α΄τάξη
Οι μαθητές της Α΄τάξης, με τη βοήθεια της πληροφορικού του σχολείου, κ. Μπαχτσεβάνη Αρετή, δημιούργησαν τις δικές τους ψηφιακές ευχές στο μάθημα των Τ.Π.Ε. Καλές απόκριες λοιπόν και καλή Σαρακοστή.
Εγγραφές στη Α΄ Δημοτικού
Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις για την εγγραφή μαθητών/μαθητριών που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στην Α’ τάξη του Δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2024-2025, πραγματοποιούνται από
1 ως 20 Μαρτίου 2024, Δευτέρα-Παρασκευή από 08:00-13:00.
Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ τάξη του Δημοτικού σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1/1/2018 ως και 31/12/2018.
Καλούνται οι γονείς και κηδεμόνες των παιδιών που πρόκειται να φοιτήσουν στην Α΄ Δημοτικού κατά το σχολικό έτος 2024-25 να υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο
Δημοτικό σχολείο, προσκομίζοντας:
1. Την αίτηση εγγραφής
2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)
3. Την αίτηση Ολοημέρου αν επιθυμούν να εγγραφούν στο Ολοήμερο τμήμα.
(Τα τρία παραπάνω μπορείτε να τα κατεβάσετε και να τα φέρετε συμπληρωμένα στο σχολείο)
4. Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
5. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή. (αντίγραφο λογαριασμού Δ.Ε.Κ.Ο: ρεύματος, τηλεφωνίας, νερού ή αντίγραφο μισθωτηρίου ή άλλο αποδεικτικό
στοιχείο, από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας)
6. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου.
Καλή αρχή στους νέους μας μαθητές!
Ενημέρωση από κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας
Μία πολυεπίπεδη δράση πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας. Μας επισκέφτηκε κλιμάκιο της Πυροσβεστικής υπηρεσίας που μας ενημέρωσε για τα καθήκοντα και τις αρμοδιότητές της. Τα στελέχη που ανέλαβαν την παρουσίαση ξεκίνησαν από την κλιματική αλλαγή και τι συνέπειες έχει στο περιβάλλον και στη συνέχεια εξειδίκευσαν το θέμα γύρω από το επάγγελμά τους και τον εξοπλισμό τους, δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές να χρησιμοποιήσουν τη μάνικα και να αισθανθούν λίγο σαν μικροί πυροσβέστες.
Μεγάλη χαρά μας έδωσαν το 13ο και 30ο Νηπιαγωγείο που μετά από πρόσκλησή μας, προσήλθαν στον χώρο του σχολείου για να παρακολουθήσουν τη δράση θέτοντας την αφετηρία για συνέχεια συνεργασιών.
Τους ευχαριστούμε όλους ιδιαίτερα!
“Χαμογελάστε είναι μεταδοτικό! “
Στις 8/02/24 οι μαθητές/τριες των Α’ και Β’ τάξεων του σχολείου μας, επισκέφτηκαν την Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λαμίας, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα:
«Χαμογελάστε είναι μεταδοτικό! Ταξίδι στα συναισθήματα»
Στόχος του προγράμματος ήταν οι μικροί μαθητές και μαθήτριες να ανακαλύψουν τη δύναμη που κρύβει ένα Χαμόγελο, την Αγάπη που φτιάχνεις με διαφορετικά χρώματα και, τελικά, να σηκωθούν λίγo ψηλότερα με αγκαλιές που σε ψηλώνουν! Η ομάδα των εκπαιδευτικών και εργαζομένων της Βιβλιοθήκης, σε έναν χώρο οικείο και δημιουργικό, με την καλλιέργεια χρήσιμων δεξιοτήτων, από τα βιβλία με τις ιστορίες τους, μπόρεσαν να ξυπνήσουν τη φαντασία των παιδιών μας και μέσα από τη διασκέδαση να τα οδηγήσουν στη μάθηση.
Τους ευχαριστούμε όλους για την φιλοξενία τους και ευχόμαστε να βοήθησαν τους μαθητές μας να διώξουν μακριά τα σύννεφα της αποξένωσης και να κατανοήσουν την αξία της αγάπης και του γέλιου στη ζωή τους!!!
Πρόγραμμα Οδυσσέας
Σήμερα. 7-2 φύσηξε ούριος άνεμος. Το 13ο Δημοτικό Λαμίας και το 16ο Νέας Ιωνίας άνοιξαν τα πανιά τους και ξεκίνησαν το κοινό ταξίδι, χωρίς τη θυσία της Ιφιγένειας. Ένα ταξίδι, στη διάρκεια του οποίου, οι μαθητές θα συνδέονται μέσω τηλεδιασκέψεων και θα διερευνούν ομαδοσυνεργατικά θέματα ασφαλούς πλοήγησης και δημιουργικής αξιοποίησης του διαδικτύου. Η περιπέτεια ξεκίνησε! Καλή αρχή!
Το πρόγραμμα Οδυσσέας είναι υπό την αιγίδα και καθοδήγηση του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης της Σχολής Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Κρήτης, και το εργαστήριό του με την επωνυμία «Εργαστήριο Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών στην Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α)» το οποίο εξυπηρετεί εκπαιδευτικές, ερευνητικές και διδακτικές ανάγκες στους τομείς της Δια βίου Μάθησης, της Επιμόρφωσης των Εκπαιδευτικών και της Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης εστιάζοντας στην παιδαγωγική αξιοποίηση των προηγμένων μαθησιακών τεχνολογιών και των κοινωνικών δικτύων σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης τόσο στην Ελλάδα όσο και στον διεθνή χώρο.
Eπίσκεψη στη Δημόσια βιβλιοθήκη Λαμίας
Τα βιβλία είναι παράθυρα προς φανταστικούς κόσμους, πηγές γνώσης και συντροφιά σε κάθε περιπέτεια. Προσπαθώντας λοιπόν να ενθαρρύνουμε τα παιδιά να ανακαλύψουν το μαγικό κόσμο των λέξεων, επισκεφτήκαμε για τρίτη φορά την υπέροχη βιβλιοθήκη της πόλης μας! Εκεί οι υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης μας ανέλυσαν την πορεία δημιουργίας ενός βιβλίου, από την ιδέα, μέχρι που φτάνει στα χέρια μας και μας έβαλαν φανταστούμε πώς θα ήταν αν ήμασταν ένα βιβλίο. Ήταν μια εκπαιδευτική εμπειρία γεμάτη ανακαλύψεις και περιπέτεια μέσα από τις σελίδες των βιβλίων. Ευχαριστούμε τη βιβλιοθήκη για την υποδοχή και την ευκαιρία που μας έδωσε να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας!!
Στη συνέχεια, πιστοί στην υπόσχεση που δώσαμε στον εαυτό μας, αλλά και δημοσίως, ξεστολίσαμε τα δύο δεντράκια από τα χριστουγεννιάτικα, δίνοντας το μήνυμα για ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης.
Πρόγραμμα αστέρι της ευχής-υιοθεσία 2023-24
Κάποιες φορές τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να εκφράσεις αυτό που αισθάνεσαι. Το βέβαιο είναι ότι τα μικρά πράγματα είναι πολλές φορές τα σημαντικά, επειδή αποδεικνύουν ότι μέχρι κι ένας μπορεί να κάνει τη διαφορά.