Επίσκεψη σε θέατρο!

Την Τρίτη 23 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική μας επίσκεψη σε θέατρο! Ξεκινήσαμε  με μεγάλο ενθουσιασμό και παρακολουθήσαμε την παράσταση με πολλή προσήλωση! Πρόκειται για τον «ΤΡΕΛΑΝΤΩΝΗ» της Π. Δέλτα. Ήταν μια όμορφη και διασκεδαστική παράσταση, την οποία χρειαζόταν τα παιδιά μετά από τόσους μήνες αποχής από κάθε είδους παραστάσεις!

IMG 20211123 092452IMG 20211123 092751

Παίζοντας με τα γράμματα!

Η αγαπημένη μας μελισσούλα (beebot) μας βοηθά να βρούμε τα σωστά γράμματα!

Η χρήση της μελισσούλας είναι  ένας διασκεδαστικός τρόπος να μάθουν τα παιδιά για το θέμα με το οποίο ασχολούμαστε κάθε φορά, αλλά και να έρθουν σε επαφή με τον προγραμματισμό!

Pixiz 20211121 090049 0ip4

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ

Η ενασχόληση μας με τα παραμύθια κατά τη διεξαγωγή του eTwinning προγράμματος, η περιέργεια των παιδιών για τα παραμύθια και τη δημιουργία τους μας οδήγησε στην πρόσκληση ενός συγγραφέα στην τάξη. Ετοιμάσαμε λοιπόν την πρόσκληση, τη στείλαμε , πήραμε απάντηση και η διαδικτυακή επίσκεψη της συγγραφέως έγινε πραγματικότητα. Η δράση αυτή έγινε σε συνεργασία με το 80 Νηπιαγωγείο Ευόσμου και το αποτέλεσμα αυτής ήταν και η δημιουργία μιας συνεργατικής αφίσας!

.jpg

received 1221144098404501received 667590561073855

received 202989261982041received 644565176702128

Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ ΤΟΥ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΥ

Ευχαριστούμε την κα Κατερίνα Νιζάμη για την παρουσίαση του βιβλίου της και το 8ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου για τη συνεργασία!

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Συμμετείχαμε στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού (Codeweek), κάναμε ένα μαγικό ταξίδι, ανακαλύψαμε αντικείμενα με τον μαγικό φακό και το διασκεδάσαμε! Στο τέλος πήραμε και τα πιστοποιητικά μας!

ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

Ενημερωνόμαστε , προνοούμε και προετοιμαζόμαστε

για να αντιμετωπίσουμε δύσκολες καταστάσεις όπως

αυτή του σεισμού. Τα παιδιά μας ολοκλήρωσαν με μεγάλη επιτυχία

την άσκηση σεισμού!

Πήραμε  το σακιδιάκι με όλα τα απαραίτητα για τον σεισμό

και βγήκαμε στο χώρο συγκέντρωσης.

Στην ενημέρωση για την προστασία μας χρησιμοποιήσαμε διάφορα βίντεο και  αφίσες, κυρίως από τη σελίδα του ΟΑΣΠ όπου υπάρχουν και κάποια πολύ ωραία και διασκεδαστικά παιχνίδια για παιδιά ,τα οποία μας βοηθάνε να εμπεδώσουμε τις γνώσεις που αποκτήσαμε.

Τα παιχνίδια μπορείτε να τα βρείτε πατώντας πάνω στην εικόνα

8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού σήμερα 24 Σεπτεμβρίου 2021 οι μικροί μας αθλητές έλαβαν μέρος σε αγώνες και φυσικά βγήκαν όλοι πρωταθλητές!!! Όπως αρμόζει λοιπόν στους πρωταθλητές στέφτηκαν και με χρυσά  μετάλλια!

Συγχαρητήρια στους πρωταθλητές μας!!!

ΚΑΛΩΣΗΡΘΑΤΕ!

Αγαπητοί γονείς, καλώς ήρθατε στο 12ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου!
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο αγιασμός θα γίνει
την Δευτέρα στις 9:00π.μ. στον αύλειο χώρο του σχολείου.
Την Τρίτη 14/09 το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά με πλήρες ωράριο
για τα πρωινά τμήματα , αλλά και για το ολοήμερο.
Τα παιδιά που φοιτούν δεύτερη χρονιά στο νηπιαγωγείο μας  παραμένουν στα ίδια τμήματα, ενώ τα καινούργια θα ενημερωθούν
για τον διαχωρισμό την ημέρα του αγιασμού. Για  διάστημα δύο  (2)  εβδομάδων
και όχι μεγαλύτερο μπορεί  να  εφαρμόζεται  ευέλικτο  ωράριο  παραμονής
στο  Νηπιαγωγείο  για  νήπια/προνήπια  που φοιτούν  για  πρώτη  φορά,
προκειμένου  να  διευκολυνθεί  η  προσαρμογή  τους.
Όσον αφορά στα αυτοδιαγνωστικά τεστ (self-test)
Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες
όλων των σχολικών μονάδων  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που
έχουν  ιστορικό  νόσησης  εντός  του  τελευταίου  6μήνου.  Η  είσοδος  των  μαθητών/μαθητριών  στο
σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος. Ο
υποχρεωτικός  αυτοδιαγνωστικός  έλεγχος  διενεργείται  δύο  φορές  την  εβδομάδα,  προ  Τρίτης  και
Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’
εξαίρεση,  την  πρώτη  εβδομάδα  λειτουργίας  κάθε  σχολικής  μονάδας  ο  πρώτος  αυτοδιαγνωστικός
έλεγχος (self test) διενεργείται την Κυριακή και ο δεύτερος την Τετάρτη.
  Όσον αφορά στη χρήση μάσκας.
Η  σωστή  χρήση  κατάλληλης  προστατευτικής  μάσκας  (υφασμάτινης  ή  απλής  χειρουργικής)
είναι υποχρεωτική για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες σε όλα τα τμήματα, τους εκπαιδευτικούς και
το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των νηπιαγωγείων.
Προετοιμάστε τα παιδάκια σας για την έναρξη της σχολικής χρονιάς και δώστε τους το χρόνο που χρειάζονται για την ομαλή προσαρμογή τους!
Επιθυμούμε και ευελπιστούμε στη συνεργασία σας
ώστε να έχουμε μια όμορφη και παραμυθένια σχολική χρονιά!!!

οι νηπιαγωγοί!