Αρχική » Επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο

Επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο

Τις προηγούμενες ημέρες τα παιδιά της Τρίτης τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αστεροσκοπείο «Αριστεύς» στη Γιάννουλη. Εκεί μας υποδέχτηκε θερμά ο υπεύθυνος του Αστεροσκοπείου κος Γ. Χουινάβας, ο οποίος  μας ξενάγησε στους χώρους του. Οι μαθητές παρατήρησαν με τη βοήθεια τηλεσκόπιου τον Ήλιο και τις ηλιακές κηλίδες στην επιφάνειά του. Ακολούθησε συζήτηση για το ηλιακό μας σύστημα και οι μαθητές παρατήρησαν μια συλλογή τμημάτων μετεωριτών που έχουν πέσει κατά καιρούς στη επιφάνεια της Γης και έχει στην κατοχή του ο κος Χουινάβας. Επίσης παρακολούθησαν βίντεο για τη Μεγάλη Έκρηξη, τη θεωρία δημιουργίας του Σύμπαντος.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές τους Παπαδημητρίου ΑρετήΤεγούση Καλλιόπη και Σάκκας Γιάννης.