Αρχείο ημέρας 28 Μαΐου 2024

Τελικός ποδοσφαίρου του σχολείου μας με μηνύματα κατά της βίας στη ζωή μας!

Νικήτρια η ομάδα της Γ’ τάξης

Στο φιλόξενο γήπεδο της συνοικίας μας, του Α.Ο Αμπελοκήπων (Ταμπακιακός για τους παλιότερους) διεξήχθη σήμερα Δευτέρα 27/5/24 ο τελικός του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου αγοριών του σχολείου μας. Αφού όλη η Ελλάδα αυτή την εποχή παίζει τελικούς εμείς τι θα κάναμε;
Ο τελικός έγινε παρουσία όλων των μαθητών του σχολείου μας, που γέμισαν τις κερκίδες και υποστήριξαν με ενθουσιασμό τις ομάδες τους.
Οι μαθητές – τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις κερκίδες- σήκωσαν πανό με το σύνθημα «ΚΑΜΙΑ ΒΙΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ» διατρανώνοντας την πεποίθησή τους ότι ο αθλητισμός είναι πάνω απ’ όλα ευγενής άμιλλα μακριά από βία και φανατισμό.
Παράλληλα, πολλοί μαθητές που δεν είχαν επισκεφτεί τον χώρο γνώρισαν από κοντά το όμορφο γήπεδο της συνοικίας δίπλα στον Πηνειό ποταμό.
Στα αγωνιστικά, η ομάδα της Γ’ Τάξης αποδείχθηκε ανώτερη και κέρδισε τη Β’ Τάξη με ευρύ σκορ.
Το … κύπελλο που θεσπίσαμε ως έπαθλο απένειμε η Παιδαγωγική Σύμβουλος του σχολείου μας κα Ελένη Δημητρίου, η οποία συνεχάρη τα παιδιά για το αγωνιστικό τους ήθος!
Την ευθύνη της διοργάνωσης είχαν οι καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής Ερρικαίτη Βαΐου και Δήμητρα Βασιλάκου.
Με την ευκαιρία, ευχαριστούμε θερμά τη διοίκηση του Α.Ο Αμπελοκήπων και τους υπευθύνους του γηπέδου για την παραχώρηση του χώρου και την εν γένει θερμή τους φροντίδα και φιλοξενία.

Μάιος 2024

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Αυτές οι ξένες αγκαλιές” Η. Ανδριόπουλος – Μ. Ελευθερίου – Ά. Πρωτοψάλτη

26/6/: Παγκόσμια Ημέρα των Ηνωμένων Εθνών υπέρ των θυμάτων των βασανιστηρίων

26/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών και της Παράνομης Διακίνησής τους