Αρχείο ημέρας 16 Ιανουαρίου 2024

Εκδήλωση της 4ης Τοπικής Ομάδας Υγείας Αμπελοκήπων στο 12ο Γυμνάσιο

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ HPV

Εκδήλωση για την πρόληψη του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας στο 12ο Γυμνάσιο  σε συνεργασία με την ΤΟΜΥ Αμπελοκήπων

Ο ιός των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV), που μπορεί να προκαλέσει ακόμη και καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, αντιμετωπίζεται με πρόληψη  και έγκαιρη ενημέρωση, όχι με πανικό. Γι’ αυτό είναι πολύ σημαντικό η πρόληψη αυτή να ξεκινά από την εφηβική ακόμη ηλικία.

Τα παραπάνω τονίστηκαν σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης 25 Ιανουαρίου στο Σχολείο μας, για την ενημέρωση των γονέων σε θέματα υγιεινής των εφήβων.

Το θέμα ανέπτυξε η κα Ειρήνη Σπανού, ιατρός της ΤΟΜΥ Αμπελοκήπων, η οποία με απλό και εύληπτο τρόπο εξήγησε στους γονείς τον τρόπο μετάδοσης, την αντιμετώπιση αλλά κυρίως τον τρόπο πρόληψης των ιογενών λοιμώξεων αυτής της κατηγορίας. Ιδιαίτερα στάθηκε στο θέμα του εμβολιασμού των εφήβων και την προστασία που αυτός παρέχει.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τους Συλλόγους Γονέων των σχολείων της περιοχής μας μας, και συγκεκριμένα του 20ου και 38ου Δημοτικού Σχολείου, του 12ου Γυμνασίου και του 8ου  Λυκείου, σε συνεργασία με την ΤΟΜΥ Αμπελοκήπων, και ανέδειξε την άριστη συνεργασία μεταξύ σχολείων και φορέων της συνοικίας μας.

TOMY 1 TOMY

Ιανουάριος 2024