Αρχική » 2022

Αρχείο έτους 2022

Χρόνια πολλά από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Με μουσική και τραγούδια αποχαιρετήσαμε χθες Παρασκευή το σχολείο για τις διακοπές των Χριστουγέννων και καλωσορίσαμε το πνεύμα των εορτών. Οι μαθητές μας τραγούδησαν και συνόδευσαν με τα μουσικά τους όργανα υπέροχα τραγούδια και τα κάλαντα των ημερών. Ευχαριστούμε πολύ τη συνάδελφο Μαρία Μουρτζανού που οργάνωσε και συντόνισε την όμορφη αυτή γιορτή.

Καλές γιορτές!!!!

Όμιλος – Εξόρμηση στον Πηνειό ποταμό

Η σημερινή μας εξόρμηση είχε ως προορισμό την κοίτη του Πηνειού ποταμού. Η ομάδα του Πειραματικού Γυμνασίου Λάρισας μας παρουσίασε μύθους συνδεδεμένους με τον ποταμό που αποτελεί σήμα κατατεθέν της πόλης μας αλλά και ολόκληρης της Θεσσαλίας. Οι μύθοι αυτοί αποδεικνύουν ότι ο ποταμός θεωρούνταν (και ήταν) πολύ σημαντικός για τη ζωή των κατοίκων της περιοχής από την αρχαιότητα ως σήμερα. Σε πολλές δε περιπτώσεις είναι εύκολο να διαπιστώσουμε τη διαχρονικότητα των ανθρώπινων ασχολιών αλλά και των συμβόλων που συνδέονται με τον Πηνειό ποταμό. Σε κάθε περίπτωση, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το φυσικό τοπίο αποτελεί μέρος της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς, την οποία πρέπει να σεβόμαστε και να προστατεύουμε.

Επίσκεψη στον Μύλο των Ξωτικών

Γιορτινό πνεύμα σήμερα για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, καθώς επισκεφθήκαμε τον Μύλο των Ξωτικών στα Τρίκαλα.

Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, παραμυθένιο σκηνικό,

μουσική, χαρά, ξενοιασιά για μικρούς και μεγάλους!

Μαθητικές προσκλήσεις από την ΑΕΛ

Οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας προμηθεύτηκαν σήμερα προσκλήσεις για τον αγώνα ΑΕΛΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ της 9ης αγωνιστικής, στο στάδιο Αλκαζάρ.

Ευχαριστούμε την ΑΕΛ για την προσφορά αυτή και ευχόμαστε καλή επιτυχία στον αγώνα.

ΑΕΛ

3η Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

. ημέρα ατόμων με αναπηρία

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ έχει ανακηρύξει από το 1992 την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δίνοντάς μας την ευκαιρία κατανόησης σε θέματα αναπηρίας και ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Είναι μια μέρα που μας υπενθυμίζει την υποχρέωση διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, βασιζόμενοι στις  αρχές της ενταξιακής εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο αυτό όλοι οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε συζητήσεις που αφορούσαν τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία και πραγματοποίησαν δράσεις που αναφέρονταν στα θέματα της κοινωνικής συμπερίληψης.

Συντονίστρια των δράσεων αυτών ήταν η εκπαιδευτικός κα Μαρία Μουρτζανού.

Όμιλος – Μέγαρο Αλεξάνδρου

7-12-2022

Νέα εξόρμηση για τον Όμιλό μας: επισκεφτήκαμε το Μέγαρο Αλεξάνδρου, που βρίσκεται στην οδό Βενιζέλου, απέναντι από το Α’ Αρχαίο Θέατρο. Το Μέγαρο Αλεξάνδρου χτίστηκε το 1930 από τον Τυρναβίτη Ιωάννη Αλεξάνδρου, ο οποίος ανήγειρε το τριώροφο αυτό κτήριο για να στεγάσει την επαγγελματική του δραστηριότητα αλλά και την οικογένειά του. Στο πέρασμα των χρόνων στους χώρους του κτηρίου αυτού λειτούργησε κατάστημα γενικού εμπορίου, ιδιωτική χαρτοπαικτική λέσχη, ξενοδοχείο, κλινική, χώρος διασκέδασης και εστίασης και κατάστημα παιδικών παιχνιδιών.

Κατά την περίοδο της Κατοχής το κτήριο επιτάχτηκε από τους Γερμανούς. Οι δυνάμεις Κατοχής χρησιμοποίησαν το ισόγειο ως χώρο στάθμευσης των αυτοκινήτων της Κομαντατούρ, ενώ στους ορόφους του εγκαταστάθηκαν διοικητικές υπηρεσίες του γερμανικού Φρουραρχείου.

Η προνομιακή θέση του κτηρίου απέναντι από το Αρχαίο Θέατρο αλλά και η πεζοδρόμηση της οδού Βενιζέλου κάνει περισσότερο εμφανή τη γοητεία του και το τοποθετεί στη μεγάλη σειρά των κτηρίων εκείνων της πόλης μας που κουβαλούν πάνω τους ενδιαφέροντα κομμάτια της τοπικής ιστορίας.

Με την ευκαιρία, ο όμιλος επισκέφτηκε και τα απομεινάρια ενός τζαμιού, με το όνομα Μπαϊρακλί Τζαμί, το οποίο βρισκόταν στη συμβολή των οδών Παπαφλέσσα και Όσσας. Υπολείμματά του αποκαλύφθηκαν τον Φεβρουάριο του 1994 στον χώρο του κατεστραμμένου από φωτιά ζαχαροπλαστείου του Δημ. Μέγα.

Αλεξάνδρου 1930
Το Μέγαρο Αλεξάνδρου το 1930

φωτογραφία
Το Μέγαρο Αλεξάνδρου σήμερα

Μπαϊρακλί Τζαμί

Σεμινάριο πρώτων βοηθειών για εκπαιδευτικούς

Σήμερα Τρίτη 06/12/2022 στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε σεμινάριο πρώτων βοηθειών. Οι εθελόντριες κυρίες Κονταράτου Τούλα και Ζήση Γλυκερία από την Ε.Ο.Δ.Υ.Α. (Εθελοντική Ομάδα Διάσωσης και Υγειονομικών Αποστολών) μας ενημέρωσαν για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να παρέμβουμε και να αντιμετωπίσουμε έκτακτα υγειονομικά περιστατικά (καρδιακή ανακοπή, λιποθυμία, πνιγμό από τροφή, κρίση πανικού, επιληπτική κρίση, τραυματισμό κ.λπ.)

Το σεμινάριο παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί από  τα παρακάτω σχολεία: 8ο Γυμνάσιο Λάρισας, 12ο Γυμνάσιο Λάρισας, 14ο Γυμνάσιο Λάρισας, 11ο ΓΕΛ Λάρισας, 4ο ΕΠΑΛ Λάρισας, ΓΕΛ Γιάννουλης, 1ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, Γυμνάσιο Πλατυκάμπου, ΓΕΛ Πλατυκάμπου,Γυμνάσιο Πυργετού, Γυμνάσιο Γόννων.

Stand-up Symphony από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Πέμπτη 1/12/2022

Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης και παρακολούθησε το πρωτότυπο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Stand-up Symphony”. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ακούσουν ζωντανά την Κρατική Ορχήστρα να εκτελεί κλασσικά κομμάτια, ενώ ο κωμικός Δημήτρης Δημόπουλος με τον δικό του τρόπο κατάφερε να κάνει τους μαθητές να συμμετάσχουν σαν να βρίσκονταν πραγματικά στον χώρο της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης. Τη διεύθυνση της Ορχήστρας είχε η κα Φαίδρα Γιαννέλου. Τη “συναυλία” παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές της Α’ τάξης του Γυμνασίου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Μουρτζανού

4 3.

Σεπτέμβριος 2024

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα” – Κ. Βίρβος – Γρ. Μπιθικώτσης

18/9/1834: Πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους, ορίζεται η Αθήνα.