Μονοήμερη εκδρομή της Στ΄ τάξης του σχολείου μας στο ιστορικό Ναύπλιο

Μια ξεχωριστή μέρα γεμάτη από δράση, χαρά, γνώση και ξεγνοιασιά, είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας κατά τη διάρκειας της μονοήμερης επίσκεψής τους στην πόλη του Ναυπλίου.
Η διαδρομή προς την ιστορική πόλη πανέμορφη και ο καιρός υπέροχος.
Ναύπλιο 12
Μόλις φτάσαμε, μας περίμενε η ομάδα του «Άγω edu».
Οι υπεύθυνοι του προγράμματος υπό από την καθοδήγηση του κ. Βλασερού Γιώργου, συνόδευσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες και περπατώντας στα στενάκια της παλιάς πόλης υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ιστορική περιήγηση-Κυνήγι Ιστορικού θησαυρού».
Ναύπλιο 5
Τα παιδιά με διαδραστικό τρόπο γνώρισαν σημαντικά ιστορικά στοιχεία, έπαιξαν και έλυσαν τους γρίφους. Αφού ανακάλυψαν τον κρυμμένο θησαυρό, έλαβαν όλα ένα βιβλίο δώρο με τίτλο «Το Κρυφό Σημείο».
Όλοι εμείς οι συνοδοί εκπαιδευτικοί καθ΄όλη τη διάρκεια του προγράμματος στεκόμαστε αθόρυβοι παρατηρητές και συνοδοιπόροι στις μικρές ανακαλύψεις τους μέσα στην πόλη και μοιραζόμασταν τα θετικά τους συναισθήματα.
Ναύπλιο 19Ναύπλιο 10
Στη συνέχεια γευματίσαμε σε εστιατόριο της πόλης και περιηγηθήκαμε στα σοκάκια του Ναυπλίου για παγωτό και ψώνια.
Μια εκδρομή που θα μείνει σε όλους αξέχαστη.
Ναύπλιο 15 Ναύπλιο 16
Αθανασία Κέλλη.
Κατηγορίες: Τάξη Στ΄. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.