ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ ΣΤ1 ΤΑΞΗ-ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Στόχος του προγράμματος-Με ένα βιβλίο, σκέφτομαι, εκφράζομαι και δημιουργώ – ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ1 τάξης να έρθουν σε επαφή με τον μαγικό κόσμο των βιβλίων, να μάθουν, να δημιουργήσουν,  να εκφραστούν, να μοιραστούν σκέψεις και συναισθήματα, να εμπλουτίσουν  το λεξιλόγιό τους, να αναπτύξουν τη φαντασία τους και να καλλιεργήσουν δεξιότητες γλωσσικού γραμματισμού και αλληλοσυνεργασίας.
Οι μαθητές επεξεργάστηκαν τα παρακάτω βιβλία: Αρχαία Ολυμπία / Φιλενάδα Φουντουκιά μου / Μικρός Πρίγκιπας / Σπίτι για Πέντε / Ανδρούτσος / Η αδούλευτη γενιά / Κολοκοτρώνης / Μακρυγίαννης / Οι άγγελοι του διαστήματος / Ο Ναβίντ ήρθε για διακοπές / Παίξε το ανάποδα / Εμένα με νοιάζει / Το καπλάνι της βιτρίνας / Μυστήρια της κλεμμένης φάλαινας / Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες / Όλιβερ Τουίστ / Γάντι σε ξύλινο χέρι / Τα σιδερένια παπούτσια/ Έλεν Κέλλερ / Ο Κρόνος.
ΦΙΛ2 ΦΙΛ1 ΦΙΛ 6 ΦΙΛ 5 ΦΙΛ 4 ΦΙΛ 3
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αθανασία Κέλλη
Κατηγορίες: Τάξη Στ΄. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.