ΔΡΑΣΗ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ -ΣΤ ΤΑΞΗ

Την περασμένη Πέμπτη,

7 Μαρτίου, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας εκπρόσωπο της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας. Η κ. Χριστίνα παρουσίασε στους μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης ένα προληπτικό μαθητικό παρεμβατικό πρόγραμμα για την αποφυγή του καπνίσματος.

Το πρόγραμμα “Smoke Free Greece”υλοποιείται στα πλαίσια του σχεδιασμού προγραμμάτων Αγωγής Υγείας για το σχολικό έτος 2023-2024 σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας.

Οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ τάξης ευαισθητοποιήθηκαν με αυτά που είδαν και άκουσαν και εξέφρασαν τις απορίες και τις ερωτήσεις τους που ήταν πολλές και ενδιαφέρουσες.

Η συγκεκριμένη δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια της κατάκτησης και ανάπτυξης

γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και συνδέθηκε με το μάθημα των Φυσικών Επιστημών και πιο συγκεκριμένα με την ενότητα

“Αναπνευστικό Σύστημα-Πρόληψη-Υγεία-Άσκηση”

Κατηγορίες: Δράσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Κοινωνικές, Τάξη Στ΄. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.