Τμήμα Ένταξης

«Αν το παιδί δεν μπορεί να μάθει με τον τρόπο που το διδάσκουμε τότε πρέπει να το διδάξουμε με τον τρόπο που μπορεί να μάθει» ( Maria Montessori)

Τι είναι το Τμήμα Ένταξης.

Το Τμήμα Ένταξης είναι μια δομή της Ειδικής Αγωγής και λειτουργεί μέσα στα σχολεία γενικής αγωγής.

Ποιος είναι ο στόχος του Τμήματος Ένταξης.

Στόχος του Τμήματος ένταξης είναι η διαχείριση των δυσκολιών του μαθητή, η αυτονόμησή του και τελικά η όσο το δυνατόν πιο λειτουργική ένταξη του μέσα στην τάξη.

Αυτό μπορεί να συμβεί μέσα από την εκπαιδευτική παρέμβαση με ομαδικά, ατομικά ή εξατομικευμένα προγράμματα εκπαίδευσης στους μαθητές με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Επομένως το Τμήμα Ένταξης στο νηπιαγωγείο δεν δρα ανεξάρτητα από το υπόλοιπο πλαίσιο.

Εμπλέκεται στην καθημερινή ζωή της τάξης και αλληλεπιδρά με το σύνολο των μαθητών.