Επίσκεψη στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αγ. Παρασκευής

20230515 182555 20230516 101642

20230516 104332

Στις 16 Μαΐου 2023 επισκεφθήκαμε το 3ο Δημοτικό Σχολείο και συνεργαστήκαμε με τους εκπαιδευτικούς του   προκειμένου τα παιδιά να γνωρίσουν τους χώρους του (στο πλαίσιο δράσεων ομαλής μετάβασης). Στις αίθουσες της Α΄ τάξης  τα παιδιά παρατήρησαν και έκαναν συγκρίσεις με τις αίθουσες του νηπιαγωγείου. Έθεσαν  ερωτήματα στους μαθητές/τριες  και στις δασκάλες. Είδαν  τα πολύχρωμα  βιβλία. Χάρισαν μια εικαστική δημιουργία που είχαν ετοιμάσει. Έπειτα πέρασαν από την αίθουσα πληροφορικής με τους υπολογιστές. Ακολούθησε η αίθουσα μουσικής όπου οι μαθητές/τριες  τους παραχώρησαν τη θέση τους και τα παιδιά  κάθισαν στα θρανία. Αναγνώρισαν κάποια μουσικά όργανα με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού μουσικής και  είδαν στην οθόνη το βίντεο ενός γνωστού τραγουδιού. Τέλος  έπαιξαν ψυχοκινητικά παιχνίδια στο γήπεδο του σχολείου. Ευχαριστούμε όλους τους εκπαιδευτικούς για τη θερμή υποδοχή.

Κατηγορίες: Δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.