Τον τελευταίο μήνα στο ολοήμερο τμήμα ασχοληθήκαμε με την κυκλοφοριακή αγωγή. Μιλήσαμε για τα σήματα και για τη συμπεριφορά μας ως πεζοί, ως συνοδηγοί αλλά και ως οδηγοί ποδηλάτων, πατινιών και μελλοντικά και αυτοκινήτων.
Παίξαμε πολλά παιχνίδια όπως το “bowling” (μόνο που αυτή την φορά νικήτρια ήταν η ομάδα που κατάφερε να ρίξει τις περισσότερες κορίνες και να μαζέψει τα περισσότερα σήματα οδικής κυκλοφορίας)
αλλά και διάφορα ψηφιακά παιχνίδια στον H/Y.
Συμπληρώσαμε πίνακα διπλής εισόδου με τα σήματα και τα χρώματα που αντιστοιχούν σε κάθε σήμα
Ζητήσαμε από τα παιδιά να φωτογραφήσουν με τη βοήθεια των γονιών τους τα σήματα στις διαδρομές που κάνουν (π.χ από το σπίτι στο σχολείο). Τα σήματα αυτά αρχικά τα παιδιά μας τα παρουσίασαν και στη συνέχεια τα κόψαμε και τα κολλήσαμε με μεγάλο χαρτόνι δημιουργώντας έτσι το δικό μας ομαδικό κολλάζ. Το κολλάζ αυτό το παρουσιάσαμε στη συνέχεια στο δεύτερο ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας.
Έπειτα τα παιδιά ζωγράφησαν τα σήματα με πινέλο και τέμπερες σε καμβά και πήρε το κάθε ένα το δικό του για να θυμάται τη συμμετοχή του σε αυτή τη δράση.
Πρόσφατα σχόλια