Με αφορμή την ημερομηνία γέννησης του Ιωάννη Καποδίστρια( 11 Φεβρουαρίου 1776) ασχοληθήκαμε στο νηπιαγωγείο μας με το έργο που προσέφερε στη χώρα μας ως πρώτος Κυβερνήτης της Ελλάδας. Αφού διαβάσαμε λίγα πράγματα για την οικογένειά του σταθήκαμε στους βασικούς σταθμούς της πορείας του και τους εντοπίσαμε στον χάρτη μας.
Φτιάξαμε την ιστοριογραμμή με τα σημαντικότερα γεγονότα στην ζωή του, ζωγραφίσαμε τον δικό μας Καποδίστρια και ζωντανέψαμε την προσωπογραφία του με δικά μας υλικά.
Γνωρίσαμε και ζωγραφίσαμε το λιοντάρι της Επτάνησου Πολιτείας και το οικόσημο της οικογενείας του, ως σύμβολα δύναμης και αριστοκρατικής καταγωγής.
Γνωρίσαμε το έργο του και καταγράψαμε τα βασικότερα στοιχεία της προσφοράς του.
Διαβάσαμε τις επιστολές που έγραφε στον πατέρα του και γράψαμε και εμείς μια επιστολή στον δικό μας πατέρα. Παίξαμε και εντοπίσαμε το αρχικό γράμμα του επιθέτου του.
Για το τέλος αφήσαμε παιχνίδι και χορό με την πατάτα , δώρο στην χώρα μας απ’ τον αγαπημένο μας Καποδίστρια!
Πρόσφατα σχόλια