Γιορτάσαμε και φέτος την Επέτειο του Πολυτεχνείου στο σχολείο μας. Αφού αναλύσαμε τις έννοιες τις Δικτατορίας και της Δημοκρατίας , ξεχωρίσαμε και ασχοληθήκαμε με την ιστορία της Τενεκεδούπολης. Γνωρίσαμε, ζωγραφίσαμε και παίξαμε με τους χαρακτήρες της , ενώ με μεγάλη μας χαρά τους είδαμε να ζωντανεύουν στο μικρό κουκλοθέατρο της τάξης μας.
Τραγουδήσαμε ” Τα παιδιά ζωγραφίζουν στο τοίχο” και αποτυπώσαμε τους στίχους στο χαρτί με τον δικό μας μοναδικό τρόπο.
Τέλος, φτιάξαμε το δικό μας περιστέρι ως σύμβολο ειρήνης και ελπίδας.
ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ
Νοέ 202318
Πρόσφατα σχόλια