Την προηγούμενη εβδομάδα πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η καθιερωμένη άσκηση σεισμού. Τα παιδιά αφού μας είπαν τις σκέψεις τους γύρω απ’ το σεισμό, παρακολούθησαν βίντεο και έμαθαν πως γίνεται η καταγραφή των σεισμών με τον σεισμογράφο. Ύστερα φτιάξαμε το δικό μας σεισμογράφο και κάναμε τις δικές μας καταγραφές! Για να είμαστε πάντα σωστά προετοιμασμένοι μάθαμε τι πρέπει να περιέχει το σακίδιο έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση σεισμού και φτιάξαμε τη σχετική λίστα.
Η ώρα για την άσκηση σεισμού έφτασε και όλοι ξέρουμε πια που πρέπει να κρυφτούμε για να είμαστε ασφαλείς και πότε πρέπει να βγούμε στην αυλή μας με ασφάλεια. Τέλος, φτιάξαμε τη δική μας υδρόγειο σφαίρα χωρισμένη σε τεκτονικές πλάκες σε μορφή παζλ για να παίζουμε στο σπίτι.
ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ
Νοέ 202318
Πρόσφατα σχόλια