Η εβδομάδα απο τις 8 εως τις 11 Φεβρουαρίου έχει θεσμοθετηθεί ως “Εβδομάδα Καποδίστρια” για τα σχολεία με προγράμματα και δράσεις για την γνωριμία των μαθητών -μικρών και μεγάλων- με την εμβληματική αυτή προσωπικότητα του νησιού. Συγκεκριμένα περιηγηθήκαμε εικονικά στο μουσείο Καποδίστρια, διηγηθήκαμε τη ζωή του, φτιάξαμε οικόσημα ανά ομάδες, πορτραίτα φίλων μας όπως αυτά της οικογενείας του αλλά και σχεδιάσαμε διαδρομές στον ευρωπαϊκό χάρτη με τις χώρες-σταθμούς της πορείας του. Ο ενθουσιασμός ήταν ιδιαίτερα μεγάλος καθώς κάποια παιδιά είχαν επισκεφτεί ήδη το μουσείο εδώ στην Κέρκυρα και μας μετέφεραν τη χαρά τους και τις εμπειρίες του. Η επαφή με το παρελθόν και η νέα γνώση συνδυασμένη με την προ υπάρχουσα, μετέτρεψαν τη βδομάδα που μας πέρασε σε μια ιδιαίτερα δημιουργική εβδομάδα!
Πρόσφατα σχόλια