11ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Λίγα λόγια για τα Αγγλικά στο νηπιαγωγείο.

Νοέ 202229

Η αγγλική γλώσσα δε θα πρέπει να θεωρείται ως ξεχωριστό /αυτόνομο μάθημα στο νηπιαγωγείο αλλά να εντάσσεται στο ήδη υπάρχον πρόγραμμα της τάξης με στόχο την ενίσχυση του προφορικού λόγου. Έτσι εστιάζεται σε παιγνιώδης δραστηριότητες και όχι στη δομή της γλώσσας λαμβάνοντας υπόψη τον μοναδικό ρυθμό μάθησης κάθε νηπίου. Παιχνίδια σε κύκλο, αυθόρμητες συζητήσεις, αφήγηση ιστοριών, κουκλοθέατρο, ζωγραφική είναι μερικά από τα κύρια εργαλεία μάθησης.

Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι τα νήπια δε θα μάθουν αγγλικά με τη στενή έννοια αλλά ότι θα έρθουν σε επαφή με τη νέα αυτή γλώσσα η οποία θεωρείται «μια γλώσσα του κόσμου» και αποτελεί βασική προτεραιότητα για την πετυχημένη εξέλιξη των μαθητών και την σύνδεση τους με τις προκλήσεις της νέας πραγματικότητας .

Ρόλος των γονέων είναι να εκφράζουν θετική στάση απέναντι στην επαφή με τη νέα αυτή γλώσσα και να ενισχύουν την αυτοπεποίθηση των παιδιών τους παρέχοντας συνεχή θετική ανατροφοδότηση για τα επιτεύγματα τους.  Γιατί όχι και να ζητούν από αυτά να τους «μάθουν» αγγλικά!

από κάτω από: Εβδομάδα Ιωάννη Καποδίστρια| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λίγα λόγια για τα Αγγλικά στο νηπιαγωγείο.

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μελλοντικές εκδηλώσεις

Δεν υπάρχουν μελλοντικά γεγονότα για αυτή την ομάδα.
Νοέμβριος 2022