Πλατεία Ρήγα Φεραίου

Πόλη – Ένα ανοιχτό Μουσείο
Πλατεία Ρήγα Φεραίου
Η πλατεία Ρήγα Φεραίου, που περιβάλλει το Δημαρχείο, ουσιαστικά είναι ένα υπαίθριο Μουσείο με πολλά και σημαντικά εκθέματα. Οι μαθητές του Στ2 σας τα παρουσιάζουν.
Πάμε λοιπόν να τα γνωρίσουμε!!!! Δείτε την εργασία εδώ: Α΄ μέρος Πλατεία Ρήγα Φερραίου.docx

Πρόγραμμα E-Twinning

Το σχολείο μας φέτος συμμετέχει στα ευρωπαϊκά προγράμματα E-Twinning με δύο έργα, στα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2,  δείτε εδώ: έργα E-Twinning .png

Δημοσιεύθηκε στη 2021-2022 | Σχολιάστε

Πετρέλαιο – μαύρος χρυσός αλλά και…οικολογική καταστροφή

Εργασίες μαθητών ΣΤ2

Οι μαθητές του Στ2,  θέλοντας να καταδείξουν ότι η ανθρώπινη αμέλεια, όταν αφορά το πετρέλαιο, μπορεί να οδηγήσει σε οικολογικές καταστροφές, ερεύνησαν και μας αναφέρουν κάποια σημαντικά γεγονότα, τα οποία είχαν αντίκτυπο στο ανθρωπογενές και στο φυσικό περιβάλλον.

Η πετρελαιοκηλίδα στον κόλπο του Μεξικού,  Πετρελαιοκηλίδα στην Καλιφόρνια.docx

Πετρελαιοκηλίδα στην ΙσπανίαΜόλυνση του περιβάλλοντος από ατύχημα με πετρελαιοκηλίδα.docx

Δημοσιεύθηκε στη 2021-2022 | Σχολιάστε

Ο δρόμος έχει τη δική του ιστορία

Εργασίες μαθητών ΣΤ2
Λίγες πληροφορίες για τις προσωπικότητες, προς τιμήν των οποίων δόθηκαν τα ονόματα στις οδούς που περικλείουν το οικοδομικό τετράγωνο στο οποίο στεγάζεται το σχολείο μας.
Δημοσιεύθηκε στη 2021-2022 | Σχολιάστε

Ενημέρωση για την διενέργεια τεστ ιχνηλάτησης κρουσμάτων covid

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού

Βεβαίωση συμμετοχής του σχολείου μας στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού

Εσωτερικός σχολικός κανονισμός

Δημοσιεύθηκε στη 2021-2022, Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

Αποτίμηση σχολικού έτους 2020-2021

Δημοσιεύθηκε στη 2021-2022, Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

Εμβληματικά Κτήρια του Βόλου

Εμβληματικά Κτήρια (ομαδική εργασία)

Οι μαθητές του Στ2, αποφάσισαν να εκπονήσουν μία εργασία με θέμα «Εμβληματικά Κτήρια του Βόλου».

Οι ομάδες «Τα ξεφτέρια της Μεταμορφώσεως», «Οι χρυσοί αετοί», «NASA» και «Τα άπαιχτα σαΐνια», κάνοντας την έρευνά τους, θυμίζουν στους μεγαλύτερους και μαθαίνουν στους μικρότερους, την ιστορία κάποιων σημαντικών κτηρίων της πόλης μας.

Η ΚΙΤΡΙΝΗ ΑΠΟΘΗΚΗ      ΤΟ ΤΣΑΛΑΠΑΤΑ    Το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο

Παπαστράτος