Χρόνια πολλά! Ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος!

Δημοσιεύθηκε στη 2020-2021 | Σχολιάστε

Καλά Χριστούγεννα με υγεία, αγάπη, χαρά για όλους!

Δημοσιεύθηκε στη 2020-2021 | Σχολιάστε

Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρίες

Διαβάστε το παραμύθι  Η Ζαχαρούπολη στη συνέχεια του άρθρου.

Το παραμύθι μιλάει για την ιστορία ενός αγοριού τυπικής ανάπτυξης, το οποίο, έτσι τα έφερε η ζωή, και βρέθηκε να φοιτά σε ένα σχολείο με μαθητές με αναπηρία. Περιγράφονται οι πρώτες του στιγμές στο νέο σχολείο και τα πρώτα συναισθήματα. Μέσα από τις αναμνήσεις του μας αποκαλύπτεται η πορεία της ζωής του και πώς αυτή συνδέθηκε άρρηκτα με την αναπηρία.

Βραδιά του Ερευνητή

Κάθε χρόνο πάνω από 1.600.000 επισκέπτες σε περισσότερες από 400 ευρωπαϊκές πόλεις μετέχουν στη Βραδιά του Ερευνητή με στόχο την εξοικείωση του κοινού με τον υπέροχο κόσμο της έρευνας.

Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, συνεπές στο ραντεβού του για έβδομη συνεχή χρονιά, διοργανώνει στο εμβληματικό κτήριο Αβέρωφ τη Βραδιά του Ερευνητή την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020, μέσω live streaming. Η Εναρκτήρια τηλε-Εκδήλωση (8:15-9:15 το πρωί) καθώς και όλο το μαγνητοσκοπημένο υλικό των 200 video των συμμετοχών των Ερευνητικών Ομάδων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, των Πανεπιστημίων της Αθήνας, Ερευνητικών Κέντρων, σχολείων, των συνεργαζόμενων φορέων και χορηγών, θα μεταδίδεται από το κανάλι της Βραδιάς του Ερευνητή στο ΕΜΠ www.youtube.com/ntuaren  από τις 8:15 το πρωί μέχρι 20:15 το βράδυ.

Με τη λήξη της ζωντανής ροής όλο το υλικό θα είναι διαθέσιμο τόσο στο κανάλι www.youtube.com/ntuaren όσο και στην ιστοσελίδα www.ntua.gr/ntuaren. Ειδικά η Εναρκτήρια τηλε-Εκδήλωση θα μεταδίδεται ζωντανά και από το site της ΕΡΤ την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου και ώρα 8:15-9:15, ενώ θα προβληθούν και αντιπροσωπευτικά video.

Οδηγίες για το Webex

Οδηγίες για το Webex υπάρχουν στους παρακάτω συνδέσμους

Για τους μαθητές: Επεξήγηση των βασικών συμβόλων https://video.link/w/80j0b

Για όλους:  Διαδραστικοί Οδηγοί της εφαρμογής «Webex Meetings»

Για όλους: Βασικές οδηγίες (στα αγγλικά)

Για όλους: Οδηγίες εγγραφής και χρήσης Webex Meetings (στα ελληνικά)

Δημοσιεύθηκε στη 2020-2021, Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Εθνική Εορτή της 28ης Οκτωβρίου

Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 το σχολείο θα λειτουργήσει από τις  08:15΄έως 09:30΄. Στο διδακτικό αυτό δίωρο θα γίνει σε κάθε τάξη ξεχωριστά εορταστική  εκδήλωση για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου.

Το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει. Οι μαθητές αποχωρούν στις 09:35΄.

Δημοσιεύθηκε στη 2020-2021 | Σχολιάστε

Συμμετοχή μαθητών ΣΤ’ τάξης σε έρευνα

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ  ΓΟΝΕΑ / ΚΗΔΕΜΟΝΑ / ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΕ ΕΡΕΥΝΑ

Θέμα: Έρευνα για τις επιπτώσεις του κλεισίματος των σχολείων λόγω κορονοϊού (COVID-19) στην επιθετική συμπεριφορά και στην ψυχική ευεξία των μαθητών/ριών

Ερευνήτριες: Dr Χριστίνα Ρούση, Dr Ελένη Διδασκάλου και Dr Ελένη Ανδρέου

Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Τι είδους έρευνα είναι αυτή;

Έγκριση έρευνας

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Μαγνησίας, η Ένωση Συλλόγων Γονέων Δ. Βόλου & σχολεία της Μαγνησίας, σε συνεργασία με την Πνευμονολογική Κλινική της Ιατρικής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας & με το Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,

Σας προσκαλούν σε διαδικτυακή συνάντηση, εκδήλωση – ενημέρωση

Εισηγητές:

• Ο κ.Γουργουλιάνης Κων/νος

(Καθηγητής Πνευμονολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Διευθυντής της Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Θεσσαλίας) με θέμα:

«Πανδημία, Ευπαθείς ομάδες και υποκείμενα νοσήματα».

• Ο κ. Χατζηχριστοδούλου Χρήστος

(Καθηγητής  Υγιεινής και Επιδημιολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Διευθυντής Εργαστηρίου Υγιεινής και Επιδημιολογίας Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Θεσσαλίας) με θέμα:

«Υγειονομικά Πρωτόκολλα Πρόληψης και Διαχείρισης Κρουσμάτων COVID στα Σχολεία»

Η διαδικτυακή συνάντηση θα πραγματοποιηθεί σε πλατφόρμα  Webex

(https://minedu-primary.webex.com/meet/filipkon) και στο f/b,

την Τρίτη 13-10-2020 και ώρα 7.30 μ.μ.

Με την ολοκλήρωση των 15λεπτων εισηγήσεων θ΄ ακολουθήσουν ερωτήματα και δευτερολογία εισηγητών.

Διαδικτυακό Σεμινάριο Εφηβικής Υγείας

13ο Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Υγείας/Ιατρικής

Σας γνωστοποιούμε ότι η Ελληνική Εταιρία Εφηβικής Ιατρικής (Ε.Ε.Ε.Ι.) σε συνεργασία με τον Επιστημονικό Οργανισμό «Μαζί για την Εφηβική Υγεία» διοργανώνει το 13ο Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Υγείας/Ιατρικής (13th State of the Art Adolescent/Health/Medicine Course), το οποίο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά στις 9, 10 και 11 Οκτωβρίου 2020.
Για περισσότερες πληροφορίες oι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην ιστοσελίδα: https://bit.ly/2E5odTl και στο email: info@youth-med.gr