“Ο μικρός Πρίγκηπας” – eTwinning Project 2019-2020

Φέτος, το σχολείο μας συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Δράσης Etwinning 2019-2020, με θέμα το γνωστό και αγαπημένο βιβλίο του Antoine de Saint-Exupéry, “Ο μικρός Πρίγκηπας”! Τα τμήματα που συμμετείχαν ήταν το Δ1 και το Δ2 και οι μαθητές ολοκλήρωσαν πολλές ενδιαφέρουσες εργασίες και δραστηριότητες από το Σεπτέμβριο 2019 έως και τον Ιούνιο του 2020!

Μαζί με άλλα σχολεία από την Ελλάδα, Πορτογαλία, Ιταλία και Τουρκία, οι μαθητές με τη βοήθεια των δασκάλων τους και εκπαιδευτικών διάφορων ειδικοτήτων, μελέτησαν το βιβλίο, ζωγράφισαν και δημιούργησαν κούκλες με βάση τους ήρωες του βιβλίου, έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες, έγραψαν και τραγούδησαν τη δική τους ιστορία για το “Μικρό Πρίγκηπα”!

Στη συνέχεια, παρουσιάζονται σε ένα συγκεντρωτικό βίντεο,  οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος!

Συγκενρωτικό Βίντεο – eTwinning Project 2019-2020 – The Little Prince

(Στο πρόγραμμα, εκτός από τους εκπαιδευτικούς  που παρουσιάζονται στο τέλος του

βίντεο, συμμετείχε και η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός του σχολείου μας,

κα. Μαριλένα Κωτσιούδη)

Στη σελίδα θα προστίθεται συνεχώς νέο υλικό για το πρόγραμμα.