Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για το 11ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς, δραστηριότητες,…).

Δράση για την ομαλή ματάβαση μαθητών/τριών της ΣΤ τάξης στο Γυμνάσιο

Στις 12/4/2024 στα πλαίσια του προγράμματος μετάβασης των μαθητών/τριων της Στ΄ τάξης στο Γυμνάσιο, επισκέφτηκαν το σχολείο μας, κατόπιν πρόσκλησης, δύο μαθήτριες του 7ου Γυμνασίου Αμαρουσίου. Κατά τη διάρκεια δύο διδακτικών ωρών ενημέρωσαν, έλυσαν απορίες, συνομίλησαν με τους μαθητές/τριες της Στ΄τάξης και των δύο τμημάτων. Ο στόχος της δράσης ήταν να αμβλυνθούν τα συναισθήματα άγχους, φόβου και ανασφάλειας που προκύπτουν συχνά κατά τη μετάβαση από την Πρωτοβάθμια στη Δευτεροβάθμια.

Δράση 4 Δράση 3 Δράση 2 Δράση 1

«Δράσεις για την μέριμνα της ομαλής μετάβασης των παιδίων του νηπιαγωγείου στο δημοτικό »

Στα πλαίσια του προαναφερόμενου σχεδίου δράσης η νηπιαγωγός του 14ου νηπιαγωγείου σε συνεργασία με την δασκάλα  της Α και της Ε τάξης έκαναν την πρώτη επαφή των παιδιών νηπιαγωγείου και Ε τάξης.  Η δασκάλα της Α τάξης συνομίλησε με τα παιδιά για τον τρόπο λειτουργίας του δημοτικού σχολείου , αλλά και τις ομοιότητες και τις διάφορες του με το νηπιαγωγειο. Επίσης , τα παιδιά του νηπιαγωγειου έκαναν ερωτήσεις και έλυσαν διάφορες απορίες τους ,με σκοπό να περιοριστούν τυχόν συναισθήματα ανησυχίας και φόβου που συχνά παρατηρούνται.

1 2 3 4

Ενημέρωση των μαθητών της Στ΄ τάξης για το ωρολόγιο πρόγραμμα και τα διδακτικά αντικείμενα του Γυμνασίου μέσω της ιστοσελίδας Διαδραστικών βιβλίων στο εργαστήρι πληροφορικής.

οδηγός 2 οδηγός 5 οδηγός 6 οδηγός1

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜOΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ: Ένα κοχύλι στον βυθό Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας 2023-2024 (Συμμετοχή Πέμπτης Τάξης)

κοχ3 κοχ4 κοχ6 κοχ7 κοχ8 κοχ10 κοχ11 κοχ13 κοχ15 κοχύλι

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ!!!

Λέμε όχι στην ενδοσχολική βία και στον εκφοβισμό!!! Έχουμε φωνή, συμμετέχουμε, νοιαζόμαστε!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια και Λύκεια) και τα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ

Ενημέρωση για λήψη μέτρων προστασίας