Φλώρινα QR Game
Τι φτιάξαμε…
Σκοπός των “εργαστηρίων” είναι οι μαθητές να γνωρίσουν την Φλώρινα και την ιστορία της μέσα από την αρχιτεκτονική των σημαντικότερων κτιρίων – οικιών της.
Καλούνται οι μαθητές, να υιοθετήσουν- αναλάβουν μια οικία και να ηχογραφήσουν την ιστορία της.
Η ηχογράφηση “ανεβαίνει” στην ιστοσελίδα, εξάγεται ένας κωδικός QR και προσφέρεται η δυνατότητα στον κάθε ενδιαφερόμενο σκανάροντας το κωδικό, να αντλεί πληροφόρηση μέσω της αφήγησης του μαθητή.
Με τα τμήματα Α2 και Α4 του πρώτου ΕΠΑΛ Φλώρινας στο μάθημα της: Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων, κατασκευάσαμε ένα ταμπλό 1 x 1,5 μέτρα με τη μορφή επιτραπέζιου παιχνιδιού όπου περιλαμβάνονται 44 οικίες μνημεία της πόλης / τετράγωνα παιχνιδιού με τους αντίστοιχους κωδικούς QR ηχογραφημένης πληροφορίας.
Λεπτομέρειες επιτραπέζιου παιχνιδιού:
Πρόσφατα σχόλια