Ηχογραφημένες πληροφορίες για τα αρχοντικά της Φλώρινας

Θέματα εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος που αφορούν στον τόπο μας, τη Φλώρινα

Επιτραπέζιο παιχνίδι γνώσης της ιστορίας του τόπου μας: Φλώρινα QR Game

Μάι 202310

Φλώρινα QR Game

ολοκληρωμένο Φλώρινα QR game

Τι φτιάξαμε…

Σκοπός των “εργαστηρίων” είναι οι μαθητές να γνωρίσουν την Φλώρινα και την ιστορία της μέσα από την αρχιτεκτονική των σημαντικότερων κτιρίων – οικιών της.

Καλούνται οι μαθητές, να υιοθετήσουν- αναλάβουν μια οικία και να ηχογραφήσουν την ιστορία της.

Η ηχογράφηση “ανεβαίνει” στην ιστοσελίδα, εξάγεται ένας κωδικός QR και προσφέρεται η δυνατότητα στον κάθε ενδιαφερόμενο σκανάροντας το κωδικό, να αντλεί πληροφόρηση μέσω της αφήγησης του μαθητή.

Με τα τμήματα Α2 και Α4 του πρώτου ΕΠΑΛ Φλώρινας στο μάθημα της: Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων, κατασκευάσαμε ένα ταμπλό 1 x 1,5 μέτρα με τη μορφή επιτραπέζιου παιχνιδιού όπου περιλαμβάνονται 44 οικίες μνημεία της πόλης / τετράγωνα παιχνιδιού με τους αντίστοιχους κωδικούς QR ηχογραφημένης πληροφορίας.

Λεπτομέρειες επιτραπέζιου παιχνιδιού:

1

2

3

4

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιτραπέζιο παιχνίδι γνώσης της ιστορίας του τόπου μας: Φλώρινα QR Game

Τα σχόλια είναι κλειστά.