Ηχογραφημένες πληροφορίες για τα αρχοντικά της Φλώρινας

Θέματα εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος που αφορούν στον τόπο μας, τη Φλώρινα

Οδηγίες παιχνιδιού

Μάι 202310

Οδηγίες παιχνιδιού

Χαίρεται, μπροστά σας έχετε το επιτραπέζιο παιχνίδι που κατασκεύασαν οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Φλώρινας: Φλώρινα QR Game.

Δεν υπάρχει όριο ηλικίας, ούτε αριθμού των παικτών. Θα χρειαστείτε ζάρια, smartphone κινητά τηλέφωνα και καλή διάθεση για διασκέδαση και γνώση.

Παρατηρήστε πως στο επιτραπέζιο παιχνιδι περιλαμβάνονται 44 οικίες, ζωντανά μνημεία της πόλης της Φλώρινας στις αντίστοιχες θέσεις  / τετράγωνα του παιχνιδιού. Κάθε τετράγωνο συμπεριλαμβάνει και τους αντίστοιχους κωδικούς QR ηχογραφημένης πληροφορίας, που δίνουν την δυνατότητα στον παίκτη σκανάροντας με το κινητό του, να αντλήσει πληροφόρηση για το αντίστοιχο οίκημα – μνημείο, μέσα από την αφήγηση ενός μαθητή.

Κάθε παίκτης τοποθετεί το πιόνι του στην έναρξη και μετακινείται τόσες θέσεις μπροστά, όσο το σύνολο των ζαριών που πέτυχε. Νικητής του παιχνιδιού αναδεικνύεται αυτός που θα τερματίσει πρώτος και ταυτόχρονα θα απαντήσει σωστά σε μία ερώτηση που θα του κάνουν οι συμπαίκτες του σχετική με την ιστορία των οικιών – μνημείων της Φλώρινας και των πληροφοριών που αποκόμισαν σκανάροντας τους κωδικούς πληροφόρησης.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες παιχνιδιού

Τα σχόλια είναι κλειστά.