ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ 2023-24

Τη φετινή χρονιά στο τμήμα (Ν3) του νηπιαγωγείου αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το δεκατιανό των παιδιών. Στόχοι:

• Η υιοθέτηση σπιτικού δεκατιανού σε σκεύος πολλαπλών χρήσεων
  • Μείωση σπατάλης τροφίμων
  • Υιοθέτηση υγιεινού τρόπου ζωής με κατανάλωση φρούτων και λαχανικών

Ανά μήνα υπήρχε ένας στόχος που έπρεπε να επιτευχθεί:

Να παίρνουν σπιτικό σχολικό γεύμα

Να το μεταφέρουν σε σκεύη πολλαπλών χρήσεων τα οποία θα είναι κατάλληλα για την ασφαλή φύλαξη των γευμάτων και την υγεία των μαθητών

Να επιλέγουν σωστούς διατροφικά συνδυασμούς τροφίμων

Να ελέγχουν αν η ποσότητα της τροφής που προμηθεύονται καθημερινά είναι όση χρειάζονται

Να παρακινήσουν τα μέλη της οικογένειάς τους να υιοθετήσουν την πρακτική “Ταπερίστας”

Να συνεχίσουν τα ίδια τα παιδιά την πρακτική ¨Ταπερίστας” κάνοντάς την τρόπο ζωής.

Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις δράσεις που διοργανώναμε στο τμήμα μας και οι γονείς βοηθούσαν στην προσπάθειά μας προμηθεύοντας τα παιδιά με τα ανάλογα υλικά και τρόφιμα. Τα παιδιά άρχισαν να υιοθετούν έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής και να ελέγχουν τις ποσότητες που έφερναν στο σχολείο σε σχέση με την αρχή της χρονιάς.

Οι γονείς μάλιστα σε σχόλια τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανέφεραν πόσο είχε επηρεαστεί θετικά όλη η οικογένεια υιοθετώντας έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής.

τ1 τ2

Τα παιδιά συνέχισαν και στο σπίτι να βοηθούν τους γονείς τους να φτιάχνουν πιο υγιεινές συνταγές!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.