ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

ΘΕΜΑ: “Προβλήματα συμπεριφοράς, σχολική και μαθησιακή ετοιμότητα και μετάβαση στο δημοτικό σχολείο”.

Το απόγευμα της Τετάρτης με τη συμμετοχή των γονέων, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από τη σχολική ψυχολόγο μας, Μαρία Κλαδούρη και την ειδική παιδαγωγό του τμήματος  Ένταξης, Δήμητρα Ματούση. Επιπλέον, είχαμε τη χαρά να παραβρίσκεται και η Δώρα Τρίκολα, δασκάλα δημοτικού σχολείου γενικής αγωγής και μητέρα μαθητή μας.

2      4

8

Οι γονείς είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον τρόπο λειτουργίας του νηπιαγωγείου αλλά και του δημοτικού σχολείου. Συζητήθηκαν ζητήματα σχετικά με τη διαχείριση της συμπεριφοράς των παιδιών καθώς και με την ομαλή προσαρμογή των νηπίων στο δημοτικό σχολείο. Επιπλέον, τονίστηκε η ανάγκη για συμπερίληψη των παιδιών με ιδιαίτερες ανάγκες. Οι γονείς διατύπωσαν ποικίλες ερωτήσεις και αντάλλαξαν απόψεις για θέματα που τους απασχολούσαν.

6     7

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.