eTwinning SPRING POSTER

Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning και του έργου “Spring poster” που συμμετέχει και το Νηπιαγωγείο μας, τα παιδιά δημιούργησαν μια ανοιξιάτικη αφίσα στο σχολείο μας. Χρησιμοποίησαν διάφορες τεχνικές και υλικά για την κατασκευή της ανοιξιάτικης αφίσας. Σχεδιασμός λουλουδιών, χρωματισμός με μαρκαδόρους, κόψιμο με ψαλίδι και κατασκευή κολάζ ,κόλλημα των λουλουδιών  επάνω σε χαρτόνι κάνσον. Τα παιδιά ήταν ενθουσιασμένα που επιτέλους ήρθε η Άνοιξη και μετέφεραν αυτό τον ενθουσιασμό τους στο «POSTER της Άνοιξης» το οποίο στείλαμε στα παιδιά των σχολείων της Μάλτας, της Πολωνίας ,της Βουλγαρίας,της Τουρκίας ,Σλοβακίας κ.τ.λ.

ΕΔΩ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΗ ΑΦΙΣΑ ΜΑΣ

332498496 1673055126483674 4202055395194458949 n

Και για να γνωρίσουν οι φίλοι μας στο eTwinning  έργο μας τα έθιμα της Άνοιξης όπως το να φορέσουμε Μαρτάκια στο χέρι ,αλλά και τις παροιμίες για τον Μάρτη στην Ελλάδα , τους στείλαμε ένα ακόμη video με όλες τις Ανοιξιάτικες  δραστηριότητες που κάναμε στο Νηπιαγωγείο μας.

Και συνεχίζουμε ,δείχνοντας στους φίλους μας στην Ευρώπη έθιμα ,συνήθειες και δραστηριότητες Του Άγιου Πάσχα στην Έλλάδα .Ξεκινάμε με τις ωραίες πεταλούδες που έφτιαξαν τα παιδιά με την δασκάλα τους της Αγγλικής γλώσσας και συνεχίζουμε με όλα όσα φορτώσαμε το καλαθάκι του Πάσχα!

Για να παίξουν τα παιδιά όλων των χωρών που συμμετέχουν στο eTwinning project ‘Spring Poster”,φτιάξαμε ένα παζλ με Ανοιξιάτικη εικόνα και το βάλαμε στο Padlet των Digital Activities.;;Όλοι μπορείτε να παίξετε !

preview6pieceHttpswww.jigsawplanet.comrc=play&pid=15ddd25d7ecc