eTwinning LET’S PLAY THE TRADITIONAL WAY”

Το 10ο Νηπιαγωγείο Λάρισας περήφανα ανακοινώνει την  συμμετοχή  του  στο Ευρωπαϊκοό έργο eTwinning με τίτλο “Let’s Play the Traditional Way”. Αυτή η σημαντική πρωτοβουλία, που ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2024, έχει ως βασικό στόχο την προώθηση της διαπολιτισμικής κατανόησης και τη διασκέδαση μέσω της γνωριμίας με παραδοσιακά παιχνίδια από διάφορες χώρες της Ευρώπης, Ελλάδα,Μάλτα, Ρουμανία, Τουρκία, Ισπανία και Κροατία.

Μέσα από αυτό το εργαστήριο εκπαιδευτικής και πολιτιστικής ανταλλαγής, οι μαθητές μας έχουν  την ευκαιρία να συνεργαστούν με άλλα νηπιαγωγεία από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Μέσω διαδραστικών δραστηριοτήτων και παιχνιδιών, θα ανακαλύψουν την πολυμορφία των παραδοσιακών παιχνιδιών και τον πολιτισμικό πλούτο κάθε χώρας.

Είμαστε υπερήφανοι για τη συμμετοχή των μαθητών μας σε αυτό το ευρωπαϊκό έργο, καθώς και για τη δυνατότητα που τους δίνεται να επικοινωνήσουν και να συνεργαστούν με παιδιά από διαφορετικούς πολιτισμούς. Η εμπειρία αυτή αποτελεί έναν πολύτιμο πόρο για την παιδεία τους και την προσωπική τους ανάπτυξη.

Μετάβαση στο padlet.com

Επιπλέον, με υπερηφάνεια ανακοινώνουμε τη δημιουργία ενός ηλεκτρονικού βιβλίου που αποτυπώνει την εμπειρία και τα αποτελέσματα αυτής της συνεργασίας. Αυτό το βιβλίο θα αποτελέσει έναν πολύτιμο πόρο για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές που επιθυμούν να εξερευνήσουν την πολυμορφία των παραδοσιακών παιχνιδιών της Ευρώπης.

Σας ευχαριστούμε όλους για την υποστήριξή σας και τη συμμετοχή σας σε αυτήν την εκπαιδευτική περιπέτεια. Συνεχίζουμε το ταξίδι μας προς την καλύτερη κατανόηση και ανταλλαγή πολιτισμικών αξιών με την ελπίδα να δημιουργήσουμε έναν κόσμο πιο συνδεδεμένο και ανοιχτό.Let's Play the Traditional Way

Made with Padlet