ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2022-23

Οι 4 Θεματικοί Κύκλοι των Προγραμμάτων Δεξιοτήτων είναι οι εξής:

• Ζω καλύτερα – Ευ Ζην
  • Φροντίζω το Περιβάλλον
  • Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη
  • Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία

Σε κάθε θεματικό κύκλο επιλέγεται για τη συγκεκριμένη σχολική χρονιά μια υποθεματική  και υλοποιείται ένα πρόγραμμα  πάνω σε αυτήν την υποθεματική. Έτσι κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιά θα υλοποιούνται τέσσερα προγράμματα , ένα από κάθε θεματικό κύκλο.

Η στοχοθεσία των προγραμμάτων έχει προσδιοριστεί βάσει των λεγόμενων δεξιοτήτων του 21ου αιώνα: δεξιότητες της ζωής (life skills), ήπιες δεξιότητες (soft skills) και δεξιότητες τεχνολογίας και επιστήμης. Ενδεικτικά, οι σύγχρονες δεξιότητες περιλαμβάνουν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα, τη συνεργασία, την επικοινωνία, την ευελιξία και την προσαρμοστικότητα, την πρωτοβουλία, την οργανωτική ικανότητα, την ενσυναίσθηση και τις κοινωνικές δεξιότητες, την επίλυση προβλημάτων, τον ψηφιακό και τεχνολογικό γραμματισμό.

Τα Προγράμματα Δεξιοτήτων που έχουν προγραμματιστεί να υλοποιηθούν στο Νηπιαγωγείο μας για τη σχολική χρονιά 2022-23 είναι τα εξής:

• Φροντίζω το Περιβάλλον – Θέμα: Οικολογική συνείδηση– Τίτλος Προγράμματος: «Ζώα υπό εξαφάνιση -Αρκούδα»
  • Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και ΕυθύνηΘέμα: Ανθρώπινα δικαιώματα
  • Τίτλος Προγράμματος: «Διαφορετικότητα -Άνθρωποι διαφορετικοί ,άνθρωποι σε όλη την γη»
  • Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία – Θέμα: STEAM – Τίτλος Προγράμματος:«STEAM Ο Κύκλος του νερού»
  • Ζω καλύτερα – Ευ Ζην – Θέμα: Υγεία, Διατροφή και Άσκηση – Τίτλος Προγράμματος:«Κυκλοφοριακή αγωγή-Τον Κ.Ο.Κ αγαπώ με ασφάλεια κυκλοφορώ»