ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2ος θεματικός Κύκλος
«STEAM και η ΓΗ γυρίζει…»
Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο:
«STEAM και η ΓΗ γυρίζει…» έχει ως στόχο με βάση τις αρχές του εποικοδομητισμού και με μεθόδους διερευνητικής μάθησης οι μαθητές να σκεφτούν και να βρουν απαντήσεις σε ερωτήσεις για το διάστημα και για το γεγονός ότι οι πλανήτες δεν είναι απομονωμένοι ο ένας από τον άλλον, αλλά αλληλοεξαρτώμενοι καθώς η Σελήνη περιστρέφεται γύρω από τη Γη, η Γη, μαζί με επτά άλλους πλανήτες, περιστρέφεται γύρω από τον Ήλιο και ο Ήλιος, με τη σειρά του, περιστρέφεται γύρω από το κέντρο του γαλαξία μας. Η Σελήνη, η Γη και ο Ήλιος αποτελούν τα τρία ουράνια σώματα τα οποία σχηματίζουν ένα ολοκληρωμένο σύστημα, με την εναλλαγή ημέρας/νύχτας, τις εκλείψεις και τις εποχές που προκύπτουν από τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ των σωμάτων αυτών και με τις οποίες οι μικροί μαθητές θα πειραματιστούν και θα γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο.
Στον 2ο κύκλο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ασχοληθήκαμε με το Ηλιακό Σύστημα και προσεγγίσαμε με τα παιδιά θέματα όπως:
Ας δούμε τους πλανήτες από κοντά.
Ο Ήλιος μας, η πηγή της ζωής μας.
Ήλιε, Γη, Σελήνη. Μέρα ή Νύχτα;
Όμορφες κόρες του Χρόνου… τα παιδιά γνωρίζουν πως
δημιουργούνται οι εποχές του Χρόνου.
Ταξίδι στη Σελήνη…
Παρακολουθήσαμε video με το Ηλιακό σύστημα ,συζητήσαμε για το πως περνάμε τη μέρα και τη νύχτα, είδαμε σε εικόνες ,αναγνωρίσαμε και μάθαμε τις εποχές του Χρόνου ,είχαμε την ευκαιρία να εισάγουμε το επιδαπέδιο ρομπότ beebot και την κίνηση του στην πίστα του ηλιακού συστήματος και τα παιδιά έμαθαν με παιγνιώδη τρόπο τις αρχές της ρομποτικής και φυσικά εργαστήκαμε με Φύλλα εργασίας για την αποτύπωση των γνώσεων μας στο χαρτί.
Επίσης μάθαμε τον μύθο του Φαέθοντα ,γιο του ήλιου στην Μυθολογία είδαμε βίντεο παραμύθι για τον μύθο και τον εικονογραφήσαμε στο νηπιαγωγείο μας.
Βάλαμε τις ζωγραφιές μας σε ηλεκτρονικό βιβλίο .
Πατήστε επάνω στο βιβλίο για να το δείτε:
Εδώ φωτογραφίες από τις δραστηριότητες μας:
Ζωγραφίζουμε το ηλιακό σύστημα
Κατασκευές :Ιπτάμενος δίσκος -εξωγήινος
Το ρομποτάκι και η πίστα των πλανητών
Φύλλα Εργασίας
Μαθαίνουμε τις εποχές