Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023 είχαμε την χαρά να ταξιδέψουμε στην χώρα των παραμυθιών με την παραστατική αφήγηση που μας έκανε η κ. Κωνσταντίνα.
“Πού ζει η ποίηση; …. στην καρδιά μας, στην ματιά μας, μες τα χείλη , μες το νου… δηλαδή παντού!
….είναι κάτι που το αγγίζεις με το χέρι, σαν ένα λείο βότσαλο, που το μυρίζεις σαν νυχτολούλουδο, ελαφρύ σαν ένα κόκκινο μπαλόνι, απαλό σαν πούπουλο κύκνου, γλυκό σαν γλειφιτζούρι φράουλα, υγρό σαν τα δακρυσμένα μάτια ενός παιδιού, είναι ότι θες εσύ, δηλαδή τα πάντα!”
Οι μικροί μας φίλοι λοιπόν, αφού άκουσαν και είδαν προσεχτικά την ιστορία “Να ένα ποίημα που γιατρεύει ψάρια”, έπαιξαν, διασκέδασαν, ζωγράφισαν και άφησαν ελεύθερη τη φαντασία τους με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν τους δικούς τους ήρωες!