Το σχολείο μας

Οι υποδομές του 10ου Νηπιαγωγείου Αγίου Δημητρίου  είναι σύγχρονες και σε καλή κατάσταση. Ειδικότερα διαθέτει :

• 2 αίθουσες διδασκαλίας,
  • 1 γραφείο
  • 1 αποθήκη
  • 1 κουζίνα
  • Τουαλέτες μαθητών
  • Τουαλέτα εκπαιδευτικών
  • Αίθουσα εκδηλώσεων
  • Προαύλιος χώρος με ξύλινες παιχνιδοκατασκευές και με προστατευτικό δάπεδο

Επίσης, διαθέτει ράμπα για την πρόσβαση ατόμων με ειδικές ανάγκες.

Στο σχολείο μας ,  τα παιδιά  μαθαίνουν σε ένα περιβάλλον ασφάλειας  και αποδοχής. Ένα περιβάλλον που σέβεται την προσωπικότητά τους και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε παιδιού  και τους εξασφαλίζει γνωστική και συναισθηματική ανάπτυξη.

Η φιλοσοφία του νηπιαγωγείου μας εδράζεται στις παρακάτω αρχές:

1. Η προσχολική εκπαίδευση θέτει τις βάσεις για την ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών και τη μετέπειτα στάση τους προς τη μάθηση.
  2. Η διαμόρφωση μιας υγιούς προσωπικότητας κι ενός ενεργού πολίτη αποτελούν δυο από τους βασικούς στόχους της προσχολικής εκπαίδευσης.
  3. Η γνώση οικοδομείται μέσα από την αλληλεπίδραση με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον. Ο κοινωνικός χαρακτήρας της γνώσης λαμβάνεται υπόψη στους στόχους και στη μεθοδολογία του προγράμματος.
  4. Το παιχνίδι θεωρείται κυρίαρχη δραστηριότητα για την ανάπτυξη και τη μάθηση των παιδιών στο νηπιαγωγείο.
  5. Η συνεργασία με την οικογένεια και η σύνδεση με την κοινότητα είναι απαραίτητες για την ενίσχυση της ανάπτυξης και της μάθησης των παιδιών.
  6. Κάθε παιδί είναι μοναδικό και όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα σε μια εκπαίδευση η οποία σέβεται την προσωπικότητα, τη γλωσσική, κοινωνική και πολιτισμική ταυτότητα και τις ανάγκες τους.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός, αλλά μπορείτε να κάνετε trackbacks και pingbacks.