Δράσεις σχολείου κατά το σχολικό έτος 2023-24

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

4 Απριλίου – Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

H 4η Απριλίου που είναι Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, ορίστηκε και καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας και είναι αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας.

Στο Σχολείο μας, την Πέμπτη 4 Απριλίου πραγματοποιήθηκε, από 12:00 – 13:15 με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών των Γ1 και Γ2 τμημάτων και τη συνεργασία της φιλοζωικής οργάνωσης “Αδέσποτες Πατούσες“, δράση κατά την οποία, όποια οικογένεια έχει κατοικίδιο και επιθυμούσε, με ευθύνη και φροντίδα των γονέων, μπορούσε να το φέρει στο σχολείο. Στη δράση ανταποκρίθηκαν πολλοί γονείς και εκπαιδευτικοί και είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε όχι μόνο τετράποδους αλλά και φτερωτούς μικρούς φίλους.

Σκοπός της δράσης ήταν να ενδυναμώσει εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες στην ανάληψη πρωτοβουλιών για την προστασία των ζώων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Επίσκεψη Λιμενικού Σώματος

Την Τρίτη 2 Απριλίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας η Υποπλοίαρχος Παρασκευή Μουράτη και ο Πλωτάρχης Χαράλαμπος Μιχαλούδης από το Λιμενικό Σώμα.

Η Δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (Φροντίζω το Περιβάλλον, Αγωγή Σταδιοδρομίας, Γνωριμία με Επαγγέλματα) και της συμμετοχής μας στα Περιβαλλοντικά Δίκτυα των Οικολογικών Σχολείων και της Παιδικής Helmepa.

Οι αξιωματικοί του λιμενικού ενημέρωσαν τους μαθητές των Δ, Ε και Στ τάξεων για το επάγγελμα του λιμενικού, για την προστασία θαλασσών και ακτών, για τα θαλάσσια αθλήματα και για την ασφάλεια στις ακτές.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες | Ετικέτες: , , , , , , , | Γράψτε σχόλιο