Αρχείο εικόνας WhatsApp 2024 10 14 στις 10.08.27 731b639c

Τμήμα Ένταξης – Etwinning – Meeting with books

Tο Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας συμμετέχει για τη φετινή σχολική χρονιά 2024-2025 στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-Twinning, με τίτλο “Meeting with Books”, σε συνεργασία με σχολεία από 13 ευρωπαϊκές χώρες.

Σκοπός του προγράμματος είναι η βελτίωση των αναγνωστικών συνηθειών των μαθητών/-τριών. Στο πλαίσιο αυτό, τα παιδιά θα διαβάσουν βιβλία μαζί με τους συμμαθητές/-τριές τους από άλλες χώρες, θα συζητήσουν για τα βιβλία που διάβασαν και θα ολοκληρώσουν μια σειρά σχετικών δραστηριοτήτων ανάγνωσης και δημιουργίας. Τα παιδιά θα γνωρίσουν τίτλους, συγγραφείς και ήρωες άλλων χωρών, ενώ θα παρουσιάσουν παιδικά λογοτεχνικά βιβλία από τη χώρα μας σε παιδιά άλλων κρατών.

«Το e-Twinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Βελτιώνει την παιδαγωγική διαδικασία και προσθέτει αξία στη συμβατική μάθηση. Οι μαθητές/-τριες που συμμετέχουν επωφελούνται από τη συνεργασία που έχουν με τα σχολεία των άλλων χωρών, βγαίνουν από τα στενά όρια της τάξης και το μάθημα αποκτά ευρωπαϊκή διάσταση. Μέσα από την αλληλεπίδραση και με τη βοήθεια της τεχνολογίας και των ξένων γλωσσών οι μαθητές/-τριες έρχονται σε επαφή με παιδιά από άλλα σχολεία, επικοινωνούν, συνεργάζονται, αλληλεπιδρούν, ερευνούν, λαμβάνουν αποφάσεις, σέβονται ο ένας τον άλλον και αποκτούν δεξιότητες του 21ου αιώνα».

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός,

Ναταλία Πανάτσα

Στιγμιότυπο οθόνης 441

Όμιλος “Μικροί Επιστήμονες” – 1η Συνάντηση

Τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση του ομίλου. Σε αυτήν έγινε μια πρώτη γνωριμία μεταξύ μας αλλά και με τα θέματα τα οποία θα μας απασχολήσουν στις επόμενες συναντήσεις. Συζητήθηκε ο τρόπος και η μέθοδος εργασίας μας, ως “Μικροί Επιστήμονες” πλέον, κι έγινε ο απαραίτητος καταμερισμός ρόλων και υποχρεώσεων.

Ο ενθουσιασμός όλων ήταν μεγάλος αλλά ο χρόνος λιγοστός…Περιμένουμε ανυπόμονα την επόμενη συνάντηση!!!

photo 2024 10 11 13 41 35

Αγώνας δρόμου “Παύλος Μελάς”

Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων (Δ’, Ε’, Στ’) των δημοτικών σχολείων της πόλης, σήμερα το πρωί, συμμετείχαν σε αγώνα δρόμου αφιερωμένο στον Παύλο Μελά και στα 120 χρόνια από τον θάνατό του. Η διαδρομή άρχιζε από το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής και ολοκληρώθηκε στο Πάρκο Ολυμπιακής Φλόγας, όπου μας περίμεναν τα μετάλλιά μας, νερό και ένα φρούτο. Ευχαριστούμε για όλα και για την εμπερία συμμετοχή σε μια τόσο σημαντική μέρα για όλους, τιμώντας το σύμβολο του Μακεδονικού Αγώνα, τον ήρωα Παύλο Μελά.

Παύλος Μελάς – 120 χρόνια

Σήμερα τιμήσαμε τον ήρωα Παύλο Μελά. Η δασκάλα του σχολείου μας, κυρία Αγγελική, μας μίλησε για τον ήρωα αυτόν, για την ιστορία του τόπου μας κ τη σημασία των γεγονότων αυτών για εμάς. Ήταν το ελάχιστο που μπορούσαμε να κάνουμε 120 χρόνια από τη μέρα του θανάτου του (13 Οκτωβρίου 1904).

Αύριο μαθητές από τις μεγάλες τάξεις θα συμμετάσχουν στον μαθητικό αγώνα δρόμου 1000 μέτρων προς τιμήν του Παύλου Μελά.

IMG 0526 IMG 0527 IMG 0528

Στιγμιότυπο οθόνης 3