Σχολείο του δάσους!

Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων (Η φωτιά σε αφορά – Πρόσεχε τί κάνεις !!! ) όπου η βασική επιδίωξη του προτεινόμενου προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών σχετικά με τις δασικές πυρκαγιές, οι μαθητές της ‘Ε τάξης επισκέφτηκαν το “Σχολείο του Δάσους – Καριάτζουλες” στα Περιβόλια, όπου παρακολούθησαν το πρόγραμμα { Η φωτιά }. Μέσ’ την πανέμορφη φύση και γύρω από τις βιωματικές δραστηριότητες, οι μαθητές έμαθαν για τις οδηγίες υγείας και ασφάλειας γύρω από το άναμμα φωτιάς στην ύπαιθρο. Κάποιοι κανόνες ασφαλείας που συζητήθηκαν ήταν να:

– Μην καίμε σκουπίδια ή ξερά χόρτα και κλαδιά κατά τους θερινούς μήνες.
– Μην ανάβουμε υπαίθριες ψησταριές στα δάση ή σε χώρους που υπάρχουν ξερά χόρτα το καλοκαίρι.
-Μην αφήνουνε τα σκουπίδια στο δάσος επειδή υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης.Είχαν την ευκαιρία μέσα απο τις ομαδικές δραστηριότητες να προβληματιστούν σχετικά με την αλλαγή του φυσικού τοπίου, τη μείωση του πράσινου, την καταστροφή βιοτόπων και την απειλή της βιοποικιλότητας εξ αιτιας των δασικων πυρκαγιών.

Ήταν μια απίστευτη εμπειρία για τα παιδιά που συνδύασε το θέμα της ̈{Φώτιας} με χαρά, παιχνίδι και μάθηση.

.

IMG 6891 IMG 6890 IMG 6889 IMG 6888 IMG 6887 IMG 6886 IMG 6885 IMG 6884 IMG 6883IMG 20231005 122725