ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ, 21-05-2024

Σας ενημερώνουμε πως αύριο Τρίτη, 21.05.2024, λόγω της συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην 24ωρη απεργία της ΑΔΕΔΥ, δεν θα λειτουργήσουν τα  παρακάτω τμήματα:

• Β
  •  ΣΤ.

Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

Ευχαριστίες προς το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την προσφορά φωτοτυπικού μηχανήματος.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 106ου ΔΣ Αθηνών για την προσφορά φωτοτυπικού μηχανήματος στο σχολείο μας.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 106ου Δ.Σ. Αθηνών.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα-παρέμβαση από “Το χαμόγελο του παιδιού”

Το Χαμόγελο του Παιδιού λογότυπο

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου μας με ” Το χαμόγελο του παιδιού”, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική παρέμβαση από Ψυχολόγο του οργανισμού για τους μαθητές/τριες των Γ’, Δ’, Ε’ , ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας, με θέμα ” Ενδοσχολική  βία και Εκφοβισμός”.

Με απλά και κατανοητά λόγια για τα παιδιά η εκπαιδευτική παρέμβαση είχε ως σκοπό:

• Την αναγνώριση των ενδείξεων του φαινομένου
  • Την ουσιαστική κατανόηση του θέματος που πραγματεύονται
  • Την διαχείριση των συναισθημάτων που προκαλούνται
  • Την ανάπτυξη βασικών συμπεριφορών / ασπίδας απέναντι στους κινδύνους
  • Την ενημέρωση για τις διαθέσιμες πηγές βοήθειας και υποστήριξης

Οι μαθητές/τριες μας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αλληλεπίδρασαν με την Ψυχολόγο και συμμετείχαν στην παρέμβαση που είχε βιωματικό χαρακτήρα.

Ε6 ΧΑΜΟΓΕΛΟ                E2

Ε3               Ε5

Κοινή Δράση Συνεκπαίδευσης ” Αν όλα τα παιδιά της γης”

“Αν όλα τα παιδιά της Γης…”,

Με αυτές τις λέξεις ξεκινάει ένα από τα ομορφότερα ποιήματα που έγραψε ο ποιητής της Ρωμιοσύνης Γιάννης Ρίτσος, για τα παιδιά όλου του κόσμου. ” Αν όλα τα παιδιά της γης πιάνανε γερά τα χέρια, ο κόσμος που ζούμε θα γινόταν καλύτερος.

Με αυτούς τους στίχους και το αντίστοιχο μήνυμα, στα πλαίσια κοινής δράσης συνεκπαίδευσης,  οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας βρέθηκαν στην αυλή και έπιασαν τα χέρια με τους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς του 9ου Ειδικού, του 8ου Δημοτικού Αθηνών και του Δημοτικού Σχολείου Τάλας Κύπρου, χορεύοντας και τραγουδώντας.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ & ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ.

Για τη διαδικασία και τα σχετικά με την εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025 ανοίξτε τους παρακάτω συνδέσμους:

Άνοιγμα μενού