Εκπαιδευτικό πρόγραμμα-παρέμβαση από “Το χαμόγελο του παιδιού”

Το Χαμόγελο του Παιδιού λογότυπο

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου μας με ” Το χαμόγελο του παιδιού”, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική παρέμβαση από Ψυχολόγο του οργανισμού για τους μαθητές/τριες των Γ’, Δ’, Ε’ , ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας, με θέμα ” Ενδοσχολική  βία και Εκφοβισμός”.

Με απλά και κατανοητά λόγια για τα παιδιά η εκπαιδευτική παρέμβαση είχε ως σκοπό:

• Την αναγνώριση των ενδείξεων του φαινομένου
  • Την ουσιαστική κατανόηση του θέματος που πραγματεύονται
  • Την διαχείριση των συναισθημάτων που προκαλούνται
  • Την ανάπτυξη βασικών συμπεριφορών / ασπίδας απέναντι στους κινδύνους
  • Την ενημέρωση για τις διαθέσιμες πηγές βοήθειας και υποστήριξης

Οι μαθητές/τριες μας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αλληλεπίδρασαν με την Ψυχολόγο και συμμετείχαν στην παρέμβαση που είχε βιωματικό χαρακτήρα.

Ε6 ΧΑΜΟΓΕΛΟ                E2

Ε3               Ε5

Κοινή Δράση Συνεκπαίδευσης ” Αν όλα τα παιδιά της γης”

“Αν όλα τα παιδιά της Γης…”,

Με αυτές τις λέξεις ξεκινάει ένα από τα ομορφότερα ποιήματα που έγραψε ο ποιητής της Ρωμιοσύνης Γιάννης Ρίτσος, για τα παιδιά όλου του κόσμου. ” Αν όλα τα παιδιά της γης πιάνανε γερά τα χέρια, ο κόσμος που ζούμε θα γινόταν καλύτερος.

Με αυτούς τους στίχους και το αντίστοιχο μήνυμα, στα πλαίσια κοινής δράσης συνεκπαίδευσης,  οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας βρέθηκαν στην αυλή και έπιασαν τα χέρια με τους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς του 9ου Ειδικού, του 8ου Δημοτικού Αθηνών και του Δημοτικού Σχολείου Τάλας Κύπρου, χορεύοντας και τραγουδώντας.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ & ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ.

Για τη διαδικασία και τα σχετικά με την εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025 ανοίξτε τους παρακάτω συνδέσμους:

Ολοκληρώθηκαν οι δράσεις του 106ου ΔΣ Αθηνών στα πλαίσια του προγράμματος ” Σχολεία για Όλους” -Ε’ Τάξη

schools for all

Από τα μέσα της χρονιάς και κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα οι εκπαιδευτικοί του Ε1 και Ε2 κ. Ευφροσύνη Παναγιώτου και κ. Παναγιώτης Πετμεζάς, κάνουν ανοικτή πρόσκληση στους γονείς και στα παιδιά της τάξης τους και επισκέπτονται και από ένα Μουσείο. Η δράση αυτή θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς.

40 41 42 43

Ολοκληρώθηκαν οι δράσεις του 106ου ΔΣ Αθηνών στα πλαίσια του προγράμματος ” Σχολεία για Όλους”-Συμβουλές Διατροφής.

schools for all

Η νοσηλεύτρια του σχολείου κ. Αθηνά Πρωτόπαππα, μαζί με ομάδα μαθητών δημιούργησαν ένα βιβλίο με συνταγές από τις χώρες καταγωγής των παιδιών. Ζήτησαν από τους γονείς να γράψουν μία παραδοσιακή συνταγή των χωρών καταγωγής τους. Με το υλικό που συγκεντρώθηκε φτιάχτηκε το βιβλίο συνταγών. Η νοσηλεύτρια δημιούργησε ένα έντυπο με διατροφικές συμβουλές το οποίο το μετέφρασε στις γλώσσες των παιδιών. Παρουσίασε τη δουλειά που έγινε αλλά και κυρίως το έντυπο με τις διατροφικές συμβουλές στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου.