Ξεκινήστε εδώ

Ρητορική μίσους

Το κύριο οικονομικό πρόβλημα

Τι είναι ο αντιπραγματισμός

Αντιπραγματισμός είναι η ανταλλαγή πράγματος αντί πράγματος, δηλαδή η ανταλλαγή σε είδος χωρίς χρήματα ή άλλο μέσο συναλλαγής. Ο αντιπραγματισμός εμφανίστηκε στις αγροτικές κοινωνίες των αρχαίων χρόνων, στις οποίες ο οίκος ήταν το κέντρο της κοινωνικής και οικονομικής ζωής της κοινότητας. Κάθε οίκος παρήγε και κατανάλωνε αυτά που είχε ανάγκη ώστε να καλύψει κυρίως τις βασικές ανάγκες των μελών. Όποια προϊόντα περίσσευαν τα αντάλλασσαν με άλλα που δεν είχαν.

Η οικογένεια ως φορέας κοινωνικοποίησης

Η οικογένεια αποτελεί θεμελιακό θεσμό κάθε κοινωνίας. Υπάρχει σε όλες τις κοινωνίες και σε όλες τις εποχές. Είναι ο πρώτος και κυριότερος φορέας κοινωνικοποίησης, αφού το άτομο από τη στιγμή της γέννησής του βρίσκεται υπό την προστασία της οικογένειας. Μέσα στην οικογένεια τα άτομα μαθαίνουν τους κανόνες, τις αξίες και τις αρχές της κοινωνίας.
Βέβαια κάθε οικογένεια δεν κοινωνικοποιεί με τον ίδιο τρόπο τα μέλη της. Ο τρόπος κοινωνικοποίησης και πολιτικοποίησης εξαρτάται από το φύλο ενός ατόμου, την περιοχή, τον πολιτισμό, την εποχή κλπ.

Μπορούν τα πολιτικά κόμματα να αποτελέσουν “πολιτικό σχολείο” για τους νέους;

Τα πολιτικά κόμματα μπορούν να αποτελέσουν “πολιτικό σχολείο” για τους νέους, δεδομένου ότι, εκτός από το σχολείο, η πολιτεία χρειάζεται να ενδιαφερθεί για τη διαμόρφωση πολιτικής συνείδησης. Στο πλαίσιο των κομμάτων οι νέοι μπορούν να μάθουν να συνυπάρχουν, να συνδιαλέγονται, να συνεργάζονται και να συναποφασίζουν με άξονα το δημόσιο συμφέρον. Στα κόμματα οι νέοι καλούνται να εφαρμοσουν τα διδάγματα της δημοκρατικής πολιτικής παιδείας ως μελλοντικοί πολιτικοί, να γίνουν ελεύθεροι, υπεύθυνοι και ενεργοί πολίτες οι οποίοι θα συμμετέχουν ουσιαστικά στα πολιτικά δρώμενα.

Εισαγωγή στην Ελληνική Πολιτική Κουλτούρα

Η έννοια της πολιτικής κουλτούρας εξακολουθεί να είναι ένα από τα πιο επίκαιρα αλλά και επίδικα θέματα της σύγχρονης πολιτικής επιστήμης. Η τεράστια συζήτηση που διεξάγεται τα τελευταία δεκαπέντε τουλάχιστον χρόνια γύρω από την αλλαγή αξιών, την αναπροσαρμογή των πολιτικών στάσεων, την κομματική αποευθυγράμμιση, την απομάκρυνση δηλαδή των ψηφοφόρων από τα κόμματα που ακολουθούσαν την εμφάνιση αυτού που έχει ονομασθεί “νέα πολιτική”, την ανάδυση αλλά και την πτώση των νέων κοινωνικών κινημάτων, όπως και την αποδυνάμωση των παραδοσιακών διαιρετικών τομών είναι μία συζήτηση που εγγράφεται στην προβληματική της πολιτικής κουλτούρας.

Νίκος Δεμερτζής, 2000:8