Άσκηση σεισμού στο σχολείο μας

Η οργή του Εγκέλαδου

σ13                   σ14 σ15

σ16      σ17 σ20 σ21

Φτιάξαμε τον δικό μας σεισμογράφο και αποτυπώσαμε τις μετρήσεις μας!!!!

σ4           σ6

σ7

σ12 σ11 σ9

Γι’ αυτό αποφασίσαμε να κατασκευάσουμε σπίτια ασφαλή και με γερά θεμέλια!!!

σ8 σ5

σ19 σ18

σ1

Πρόγραμμα Ζωσιμαίας Βιβλιοθήκης Ιωαννίνων

Το σχολείο μας υλοποίησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα

“Οι καλημέρες ενός ιππότη”, εμπνευσμένο από το βιβλίο της Ιωάννας Μπαμπέτα, σε συνεργασία με την Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων.

Μια συναρπαστική περιπέτεια, που έμαθε στους μικρούς μας μαθητές πώς να αντιμετωπίζουν τους φόβους τους και πώς να μην ντρέπονται στις κοινωνικές τους συναναστροφές.

φυτεύουμε σπόρους….

Φυτεύουμε σπόρους -μαρούλι, μαϊδανό, σέλινο, φακές, φασόλια- σε ανακυκλώσιμες συσκευασίες, τις οποίες τα παιδιά τις μετέτρεψαν σε γλάστρες με φαντασία!!!!

collage plants

Τα παιδιά κατέγραψαν τι χρειάζονται τα φυτά για να μεγαλώσουν

και…

plant germination

SID 2023: 20 Χρόνια Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου

saferinternet4kids.11th kindergarten of Ioannina

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στη διαδικτυακή εκδήλωση. Η Αθηνά και ο @Παπάκης ενημέρωσαν τους μικρούς μαθητές του νηπιαγωγείου για το ότι δεν πρέπει να πιστεύουμε ότι διαβάζουμε στο διαδίκτυο. Μέσα από το παραμύθι ο @Παπάκης Ντετέκτιβ και μια διαδραστική παρουσίαση οι μικροί μαθητές ήρθαν σε επαφή με το φαινόμενο της παραπληροφόρησης και θα δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση για το πως πρέπει να αντιδρούν στην περίπτωση που δουν κάτι στο διαδίκτυο το οποίο τους ανησυχήσει/αναστατώσει/τρομάξει.

Διαβάσαμε το παραμύθι Ο @Παπάκης Ντέντεκτιβ

Το σχολείο μας είναι ανάμεσα στους υποστηρικτές της Ημέρας, που έμπρακτα ενώνουν τις φώνες τους μαζί μας για ένα ασφαλέστερο και ποιοτικότερο διαδίκτυο για εμάς και τα παιδιά μας.

Ο   χάρτης υποστηρικτών των σχολείων

Ο έπαινος της συμμετοχής των παιδιών

328709587 1262482207678525 575203111995770400 n