ΠΣΔ

Δεκ 202220

ΠΣΔ

από κάτω από: Άσκηση, Ταξιδιωτικά | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΣΔ

Κρήτη

Δεκ 202220
Island of Crete Greece

Η Κρήτη είναι το μεγαλύτερο και πολυπληθέστερο νησί της Ελλάδας και το πέμπτο μεγαλύτερο σε έκταση της Μεσογείου, μετά τη Σικελία, τη Σαρδηνία, την Κύπρο και την Κορσική. Πρωτεύουσα και μεγαλύτερη πόλη της είναι το Ηράκλειο, το οποίο είναι έδρα της περιφέρειας Κρήτης που συμπεριλαμβάνει γειτονικά νησιά και νησίδες. Με πληθυσμό 623.065 κατοίκων, περίπου 160 χιλιόμετρα νότια της ελληνικής ηπειρωτικής χώρας και εκτεινόμενη από τα δυτικά προς τα ανατολικά, βρέχεται βόρεια από το Κρητικό πέλαγος και νότια από το Λιβυκό πέλαγος. Αποτελεί σημαντικό κομμάτι της οικονομίας και της πολιτισμικής κληρονομιάς της Ελλάδας, διατηρώντας τα δικά της πολιτισμικά στοιχεία. Κατά τα έτη 3000 π.Χ.–1400 π.Χ. ήκμασε στο νησί ο Μινωικός πολιτισμός, ο αρχαιότερος πολιτισμός της Ευρώπης, με κυριότερα κέντρα του την Κνωσό, τη Φαιστό, τα Μάλια, τη Ζάκρο και τα Γουρνιά όπου βρέθηκαν ανακτορικά συγκροτήματα.

Πηγή: wikipedia

από κάτω από: Ταξιδιωτικά | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κρήτη

Ιστορία Ε΄. Ενότητα 1η. Κεφάλαιο 1: ΄΄Οι Ρωμαίοι κυβερνούν τους Έλληνες΄΄

Δεκ 202211

Βίντεο

Αντικείμενο slideshare

Δείτε το στο slideshare.net
από κάτω από: Ιστορία, Ιστορία Δ΄, Ιστορία Ε΄ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστορία Ε΄. Ενότητα 1η. Κεφάλαιο 1: ΄΄Οι Ρωμαίοι κυβερνούν τους Έλληνες΄΄

Ιστορία Ε΄ Τάξης – Επαναληπτικό 6ης Ενότητας κεφ. 28-32

Δεκ 202211

Η μεγάλη ακμή του Βυζαντινού κράτους

από κάτω από: Ιστορία | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστορία Ε΄ Τάξης – Επαναληπτικό 6ης Ενότητας κεφ. 28-32

Αρχάνες

Δεκ 20222

Οι Αρχάνες είναι μία όμορφη κωμόπολη κτισμένη σε υψόμετρο περίπου 400 μέτρων, στο μέσο μιας λεκάνης που την διαρρέει ο χείμαρρος Καίρατος και την χωρίζει σε δυο άνισα μέρη. Απέχει 14 χιλιόμετρα από την πόλη του Ηρακλείου και μόλις 7 χιλιόμετρα από το μινωικό ανάκτορο της Κνωσού. Το “πολύχρωμο” αυτό χωριό έχει βραβευτεί σε διαγωνισμό της Ευρωπαικής Ένωσης και αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, όσον αφορά την οικιστική του ανάπτυξη. Μπορεί κανείς να επισκεφθεί τα μικρά μουσεία ανακαλύπτοντας την ιστορία της περιοχής μέσα από τα ευρήματα των Μινωικών-Βυζαντινών χρόνων μέχρι και τα εκθέματα λαογραφικής τέχνης. Επίσης πλήθος κτιρίων θαυμάσιας αρχιτεκτονικής και βυζαντινές εκκλησίες επιβεβαιώνουν το χαρακτηρισμό των Αρχανών ως πρότυπο παραδοσιακό οικισμό.

από κάτω από: Ταξιδιωτικά | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αρχάνες