Μια αναβίωση της τέχνης των σταμπωτών του Τυρνάβου

Σταμπωτά Τυρνάβου

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού έργου etwinning “An album of my homeland”  στο οποίο συμμετέχουν οι Γ΄ και Δ΄ τάξεις του σχολείου μας, προσπαθήσαμε να κατανοήσουμε βαθύτερα την τέχνη των σταμπωτών της πόλης μας. Έτσι, φτιάξαμε τις δικές μας σφραγίδες και δημιουργήσαμε τα δικά μας σταμπωτά σχέδια.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες e-twinning έργων | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια αναβίωση της τέχνης των σταμπωτών του Τυρνάβου

Διαδραστικά παιχνίδια για τους κινδύνους του Διαδικτύου

Οι κίνδυνοι της χρήσης του Διαδκτύου

Η χρήση του Διαδικτύου ελλοχεύει ένα σύνολο κινδύνων, για τους οποίους ανήλικοι και ενήλικοι χρήστες πρέπει να ενημερώνονται τακτικά.  Ύστερα από τη συζήτησή μας στην τάξη και με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο για τους εν λόγω κινδύνους, παίξτε το παρακάτω παιχνίδι και θυμηθείτε όσα ειπώθηκαν.

Κατηγορίες: Ασφάλεια στο Διαδίκτυο | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαδραστικά παιχνίδια για τους κινδύνους του Διαδικτύου

Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης του 4ου Δ.Σ. Τυρνάβου στο οινοποιείο του κ. Δημ. Μίγα

Κατηγορίες: Δραστηριότητες e-twinning έργων | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης του 4ου Δ. Σ. Τυρνάβου στο οινοποιείο του κ. Δημ. Μίγα

DigiFest_2021LARISA

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Είναι ανοικτό στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία.

Τη φετινή και πολύ διαφορετική σχολική χρονιά 2020-21 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης με την καθοδήγηση και την υποστήριξη της καθηγήτριας πληροφορικής κ. Κουτάλου Χριστίνας αποφάσισαν, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021, να αναπτύξουν δράση και να ενημερώσουν τους συμμαθητές τους για τη σωστή διαδικτυακή συμπεριφορά και για την ασφάλειά τους στο Διαδίκτυο. Έτσι, αναζήτησαν το κατάλληλο υλικό, συζήτησαν γι’ αυτό, το επεξεργάστηκαν, τύπωσαν αφίσες και τις τοποθέτησαν σε περίοπτα σημεία εσωτερικά του σχολείου. Τέλος, δημιούργησαν ένα βίντεο όπου συμβουλεύουν οι ίδιοι οι μαθητές τους συνομηλίκους τους για την ασφαλή διαδικτυακή ζωή τους.

Στις 15 Απριλίου 2021 μια αντιπροσωπευτική ομάδα μαθητών & μαθητριών της Δ΄ τάξης του σχολείου παρουσίασε το έργο με χαρά στο 10ο Διαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Οι διοργανωτές συνεχάρησαν τους μικρούς μαθητές για την παρουσία τους στο Φεστιβάλ καθώς και για την στοχευμένη προσέγγιση του θέματος της διαδικτυακής ασφάλειας.

Υπεύθυνη για την υλοποίηση της δράσης ήταν η εκπαιδευτικός πληροφορικής της Δ΄ τάξης του σχολείου κ. Κουτάλου Χριστίνα.

Παρακολουθήστε το βίντεο που ακολουθεί και απολαύστε τη συμμετοχή των μαθητών της Δ΄ τάξης του σχολείου μας στο 10ο Διαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Δώστε την απαραίτητη προσοχή στις συμβουλές των παιδιών προς όλους εσάς, τους συνομηλίκους τους και μη, για μια ασφαλέστερη διαδικτυακή συμπεριφορά!

Κατηγορίες: Ασφάλεια στο Διαδίκτυο | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δ΄ τάξη – 2ο Δ.Σ. Τυρνάβου «10ο Διαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας