ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ

Μπορούμε να δημιουργήσουμε δικό μας παραμύθι μέσω

και να το διαβάσουμε με τι μορφή βιβλίου ή διαβάσουμε  το barcode μέσω του κινητού ή του tablet μας

Κατηγορίες: ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ E-CLASS

entry

Σύνδεση μαθητών στο eclass και εγγραφή σε μάθημα  στο Eclass :

Για να συνδεθείτε  στο eclass, ακολουθείστε τις Οδηγίες  που ακολουθούν στο παρακάτω βίντεο  (video)

Κατηγορίες: ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ E-CLASS

ΟΔΗΓΙΕΣ WEBEX MEETING ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ

webex

Σύγχρονη (τηλεκπαίδευση), είναι η απευθείας διδασκαλία και μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από εκπαιδευτικό, μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας, σε μαθητές, που παρακολουθούν ζωντανά μέσω υπολογιστή, tablet ή κινητού. Επίσης,  μπορείτε να συνδεθείτε και με αστική χρέωση, μέσω σταθερού τηλεφώνου.

Για την σύγχρονη, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε  η εφαρμογή Webex Meetings.

Δείτε το βίντεο με τις οδηγίες εγκατάστασης:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

1.  Λαμβάνεις από τον καθηγητή σου ηλεκτρονικό μήνυμα (email, chat) με το σύνδεσμο (link) της ψηφιακής του τάξης.

2.  Πατάς το σύνδεσμο και συνδέεσαι απευθείας:

2.1 Χρήση υπολογιστή: επιλέγεις Open Cisco Webex Meetings ή κατεβάζεις την εφαρμογή (open the desktop app).

2.2 Tablet/κινητό: θα σου ζητηθεί́ η εγκατάσταση της εφαρμογής Webex Meetings.

Στο πεδίο email δεν απαιτείται η προσωπική σου ηλεκτρονική διεύθυνση (μπορείς να βάλεις ένα τυχαίο, εικονικό email).

Στην πλατφόρμα μπορούν να συνδεθούν ακόμα και μαθητές που δεν έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο, και να παρακολουθήσουν μαθήματα με αστική χρέωση μέσω σταθερού τηλεφώνου, ακολουθώντας τις  οδηγίες (pdf)

Τα προσωπικά δεδομένα μαθητών που είναι απαραίτητα για τη συμμετοχή στην πλατφόρμα:

1) Email (ή messenger ή οποιοδήποτε άλλο μέσο επικοινωνίας επιλέξει ο μαθητής): το οποίο ο μαθητής το δίνει μόνο στον Εκπαιδευτικό / Διευθυντή της σχολικής μονάδας προκειμένου να λαμβάνει εκεί τους συνδέσμους (link) για τα μαθήματά του.
2) Ονοματεπώνυμο ή όνομα χρήστη (κατ’ επιλογή του μαθητή) το οποίο δηλώνεται από τον μαθητή κατά την είσοδο στην πλατφόρμα για να μπορεί ο εκπαιδευτικός να τον διακρίνει μέσα στην εικονική τάξη, να του δώσει τον λόγο κτλ.
Κατηγορίες: ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΟΔΗΓΙΕΣ WEBEX MEETING ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΞΟΔΟΥ

slide 5

Με τον όρο συσκευή εξόδου στους ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ εννοούμε τις διάφορες μονάδες και τα τμήματα του υλικού εξοπλισμού του υπολογιστή, των οποίων ο σκοπός είναι να εξάγουν πληροφορία (δεδομένα) από τον υπολογιστή στον έξω κόσμο.

Οι συσκευές εξόδου είναι:

• η οθόνη μέσω της οποίας ο υπολογιστής παρουσιάζει οπτικά τις πληροφορίες στον χρήστη.
  • ο εκτυπωτής, ο οποίος εξάγει πληροφορία σε έντυπη μορφή.
  • ο σχεδιογράφος (plotter).
  • τα ηχεία,
  • ο βιντεοπροβολέας ο οποίος προβάλει την εικόνα σε μια οθόνη
  • τα ακουστικά, που έχουν την ίδια λειτουργία με τα ηχεία.
Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, ΥΛΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΞΟΔΟΥ

ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ

slide 4

Άσκηση “Συσκευές Εισόδου”

Βίντεο το Υλικό του υπολογιστή

ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

Ο υπολογιστής είναι μια μηχανή που επεξεργάζεται δεδομένα.

Ο υπολογιστής αποτελείται από το υλικό και το λογισμικό.

Εικόνες υλικού του υπολογιστή

Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, ΥΛΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ