Ο γάμος της ποντικούλας

Πλησιάζει η λήξη και της φετινής χρονιάς και το νηπιαγωγείο μας έρχεται να ρίξει την αυλαία με την καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου στην αυλή του νηπιαγωγείου. Οι μαθητές αλλά και όλες εμείς οι δασκάλες θα παρουσιάσουμε ένα γνωστό λαϊκό παραμύθι με τίτλο “Ο Γάμος της Ποντικούλας”.

Ο πατέρας της όμορφης ποντικούλας Τζίνας κατά την αναζήτηση γαμπρού για την κόρη του πιστεύει ότι ο πιο δυνατός και αντάξιος της κόρης του είναι ο Ήλιος. Στη συνέχεια όμως καταλαβαίνει ότι είναι το σύννεφο γιατί μπαίνει μπροστά από τον Ήλιο και τον κρύβει. Ούτε όμως το σύννεφο είναι αρκετά δυνατό εφόσον ο Βοριάς το μετακινεί και το πάει όπου θέλει. Αλλά μήπως ο Πύργος είναι ο δυνατότερος, εφόσον ο Βοριάς δεν μπορεί να τον γκρεμίσει; Τελικά συμπεραίνει ότι ο δυνατότερος είναι ο Ποντικός που μπορεί και τρυπάει τελικά τον Πύργο.

Το παραδοσιακό αυτό παραμύθι μας οδηγεί στο παλαιό ελληνικό ρητό που λέει “παπούτσι από τον τόπο σου και ας είναι μπαλωμένο”. Στη ζωή πολλές φορές η ευτυχία και η καλή τύχη μας κρύβεται κάπου κοντά μας και όχι μακριά όπου εμείς την αναζητούμε. Καλούμαστε λοιπόν να έχουμε την διορατικότητα και την ευαισθησία να διακρίνουμε που είναι η πραγματική ευτυχία του ανθρώπου, που πολλές φορές βρίσκεται ¨κάτω από την μύτη μας” που λέμε. Μέσα από αυτό το παραμύθι, ο άνθρωπος καλείται να ξεπεράσει σε ένα μεγάλο βαθμό την υπεροψία και την αχαριστία που κρύβει η ανθρώπινη φύση και να εκτιμίσει τον αληθινό πλούτο της ζωής.

Αποτέλεσμα εικόνας για ο γαμος της ποντικουλας

Η διεύθυνση της εικόνας που χρησιμοποιήσαμε  είναι η εξής:

Ο κόσμος του νηπιαγωγείου!

Ελάτε όλοι να ταξιδέψουμε μαζί στον μαγικό κόσμο του νηπιαγωγείου! Όλοι οι φίλοι των παιδιών καλούνται να μας επισκεφτούν και να εκφράσουν τα συναισθήματα, τις σκέψεις, τις απορίες αλλά και τις ιδέες τους για την υπέροχη ηλικία των 4-6 ετών…