Για τις ανάγκες της Ερευνητικής μας Εργασίας, δημιουργήσαμε αρχικά τον ιστότοπο-wiki: 3lyk-environment, τον οποίο μετονομάσαμε αργότερα σε: http://wastemanagementproject.wikispaces.com ( απαιτείται εγγραφή). Εκεί οι μαθητές – μέλη μπορούν να βρούν Υποστηρικτικό Υλικό (προτεινόμενη βιβλιογραφία, μελέτες, βίντεο και ντοκιμαντέρ, διευθύνσεις ιστότοπων κ.τ.λ. ). Στη συνέχεια, αξιοποιώντας τις υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, δημιουργήσαμε:

• Την Ομάδα “Waste management Project”  την οποία ορίσαμε ως “Ιδιωτική”,  δηλαδή:
    α) Μόνο οι χρήστες που ζητούν αίτημα μέλους και γίνονται αποδεκτοί μπορούν να συμμετέχουν στην ομάδα, β) Αυτή η ομάδα θα απαριθμιστεί στον κατάλογο ομάδων και στα αποτελέσματα αναζήτησης, γ) Το περιεχόμενο της ομάδας και δραστηριότητας θα είναι μόνο ορατό στα μέλη της ομάδας. Τα μέλη μπορούν να “ανεβάσουν” αρχεία, έχουν Χώρο Συζήτησης και Ημερολόγιο Εκδηλώσεων.
  • Το παρόν ιστολόγιο της Ομάδας στο οποίο μπορούν να εγγραφούν οι μαθητές και να εργαστούν ομαδο-συνεργατικά, ακόμα και από απόσταση όποτε το επιθυμούν.

Οι μαθητές πρέπει πρώτα να αποκτήσουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Πατήστε στην εικόνα:

Δημιουργία Λογαριασμού Μαθητή

————————————————————————————————————————————————————————————

Σχετικά με τη διαδικασία απόκτησης μαθητικού λογαριασμού στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, ρωτήστε τους υπεύθυνους καθηγητές ή τη Διεύθυνση του Σχολείου.

Προς το παρόν, το ιστολόγιο θα λειτουργεί σε πειραματικό στάδιο.