“Το δέντρο”

Στα πλαίσια του προγράμματος της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης, “Μαθαίνω για το δάσος”, τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας άκουσαν το τραγούδι “Το δέντρο”( Φοίβος Δεληβοριάς-Αλκίνοος Ιωαννίδης) και παρακολούθησαν το αντίστοιχο βίντεο. Ακολούθησε συζήτηση για τα λάθη που περιέχει το τραγούδι και τι πραγματικά έχει ένα δέντρο.

Κατηγορίες: ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Το δέντρο”

Ο Σοκολάκης και η Ζαχαρούλα Τρυποδόντη!!

Δύο μικρόβια, ο Σοκολάκης και η Ζαχαρούλα μαθαίνουν στα παιδιά τι συμβαίνει στα δόντια τους όταν δεν τα φροντίζουν. Μια ιστορία που αγαπούν ιδιαίτερα τα παιδιά….

Κατηγορίες: ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ, ΥΓΙΕΙΝΗ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Σοκολάκης και η Ζαχαρούλα Τρυποδόντη!!

“Ο μύθος του Φαέθωντα”

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων το νηπιαγωγείο μας επέλεξε από τη θεματική ενότητα Δημιουργώ και Καινοτομώ-Δημιουργική σκέψη και Πρωτοβουλία το πρόγραμμα “STEAM και η γη γυρίζει….”. Σ’ ένα από τα εργαστήρια, που αφορούσε το μύθο του Φαέθωντα, προβλήθηκε το ομώνυμο παραμύθι και με τις ζωγραφιές των παιδιών έγινε ψηφιοποίηση της ιστορίας με το ψηφιακό εργαλείο Storyjumper!

Το ηλεκτρονικό βιβλίο μας!

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Κατηγορίες: STEAM-ΚΑΙ Η ΓΗ ΓΥΡΙΖΕΙ, ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Ο μύθος του Φαέθωντα”

Θα έρθεις κι εσύ;;;;

ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θα έρθεις κι εσύ;;;;

Το νέο μου άρθρο.

Τα άρθρα αποτελούν το βασικό συστατικό περιεχόμενο ενός ιστολογίου. Για να δημιουργήσουμε ένα άρθρο συνδεόμαστε στον πίνακα ελέγχου του ιστότοπού μας. Δημιουργούμε νέο άρθρο στο οποίο δίνουμε ένα περιεκτικό και σύντομο τίτλο. Γράφουμε το περιεχόμενό του και το αποθηκεύομε ή το δημοσιεύομε.

Κατηγορίες: ΠΣΔ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το νέο μου άρθρο.