Ασπρόπυργος

aspropirgos

Προέλευση του ονόματος

Η αρχική ονομασία του οικισμού του Ασπροπύργου ήταν «Χασιώτικα Καλύβια» ή «Καλύβια Χασιάς» και μετονομάστηκε σε Ασπρόπυργος με βασιλικό διάταγμα που εκδόθηκε στις 16 Οκτωβρίου 1899. Η ονομασία αυτή προέκυψε από τετράπλευρο πυργοειδές κτίσμα, τον Άσπρο πύργο, επί της Ιεράς οδού λίγα μέτρα ανατολικά της σύγχρονης διασταύρωσης.

Κατηγορίες: Τοπική ιστορία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασπρόπυργος

perikefalaia-achillea

Στο μάθημα της Ιστορίας πολύ χρήσιμα είναι τα διαδραστικά βίντεο , όπου οι μαθητές παρακολουθούν ένα σχετικό βίντεο και ενδιάμεσα απαντούν σε ερωτήσεις .

Κατηγορίες: Μαθήματα | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστορία

Φυσικές επιστήμες

news_17256_n[1]

Στις φυσικές επιστήμες στην Πέμπτη και στην Έκτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου , ξεκινάμε με την παρατήρηση κάποιου φαινομένου , προχωράμε στον πειραματισμό και καταλήγουμε εξάγοντας ένα συμπέρασμα.

Ο έλεγχος και η αξιολόγηση μπορούν να γίνουν με διάφορους τρόπους , ένας θα μπορούσε να είναι το σταυρόλεξο.

ηλεκτρομαγνητισμός

Για να βοηθήσουμε τα παιδιά που πιθανόν  δυσκολευτούν , θα μπορούσαμε να προσθέσουμε σχετικές εικόνες .

Κατηγορίες: Μαθήματα | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυσικές επιστήμες

Τα σχολεία του Ασπροπύργου

Το πρώτο σχολικό κτίριο στον Ασπρόπυργο χτίστηκε το έτος 1903 με δωρεά του εθνικού ευεργέτη Ανδρέα Συγγρού. Τρεις αίθουσες, το γραφείο και η είσοδος, με μαντρότοιχο γύρω-γύρω και υπόστεγο.

Η λειτουργία του άρχισε το 1904 με δύο τάξεις. Από το 1918 λειτούργησε ως τριτάξιο αρρένων μέχρι το 1928 που συγχωνεύτηκε με το θηλέων (που λειτουργούσε σε ενοικιαζόμενο χώρο), σε ένα εξατάξιο μεικτό σχολείο.(Φ.Ε.Κ. της 29/3-1928).

Το 1930-1931 έγινε επέκταση του κτιρίου με προσθήκη δύο ακόμα αιθουσών δεξιά και αριστερά των υπαρχουσών .Το έτος αυτό ιδρύθηκε το 2ο Δημοτικό Σχολείο και έτσι το υπάρχον μετονομάστηκε σε 1ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου από Δημοτικό Σχολείο που ήταν η ως τότε ονομασία του.

Σταδιακά ιδρύθηκαν και άλλα δημοτικά σχολεία, ώστε να φτάσουμε στα εξής έντεκα: 1ο , 2ο , 3ο , 4ο  στο κέντρο, 5ο στην Παραλία, 6ο στα Νεόκτιστα, 7ο στη Νέα Ζωή, 8ο στη Φούσα, 9ο , 10ο σε Γκορυτσά και Ψάρι, 11ο στο Ρουπάκι.

Κατηγορίες: Τοπική ιστορία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα σχολεία του Ασπροπύργου